Aktualności

USG W CIĄŻY – CO ZNACZĄ WSZYSTKIE PARAMETRY?

Podczas wizyty u ginekologa ciężarna kobieta otrzymuje wydruk ze zdjęciem rozwijającego się w jej łonie dziecka wraz z opisem, na którym znajduje się szereg tajemniczo wyglądających skrótów. Dla większości kobiet trudno jest odnaleźć się w tym medycznym żargonie. Tym bardziej, że wiele skrótów pochodzi z języka angielskiego. Czas najwyższy poznać zatem chociaż podstawowe skróty w opisie badania USG.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułu napisanego przez naszego specjalistę na portalu www.mamy-mamom.pl  Czytaj więcej.

Kardiologia prewencyjna

W dniach 23-24 listopada 2018 roku w Krakowie odbywa się XI Konferencja Naukowa Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia Prewencyjna 2018 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, w której dr n. med. Robert Gajda weźmie udział jako współprzewodniczący sesji Sekcji Kardiologii Sportowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, razem z prof. Wojciechem Drygasem i dr Aldoną Kubicą.

Czytaj dalej

dr n. med. Robert Gajda przewodniczącym sesji kardiologicznej na Międzynarodowym Kongresie Kardiologicznym w Rzymie

Na przełomie listopada i grudnia 2018 dr n. med. Robert Gajda weźmie udział w 10 Międzynarodowym Kongresie Kardiologicznym w Rzymie –  BIT’s 10th Annual International Congress of Cardiology (ICC-2018). Jako polski ekspert w dziedzinie kardiologii sportowej został przewodniczącym kardiologicznej Sesji nr 5: Arrhythmia: Diagnosis, Treatment and Alternative Medicine, w ramach której wygłosi również swój wykład: Problem of heart rate disturbances in endurance athletes. Are heart rate monitors valuable tools for diagnosing arrhythmias?

Czytaj dalej

Masz bóle kostne, stawowe, uszkodzonych niegdyś mięśni, ścięgien, więzadeł, w miejscu starych urazów i kontuzji…?

Terapia falą uderzeniową w Gajda-Med – NOWOŚĆ

Od 16 listopada mieszkańcy Pułtuska i okolic mogą skorzystać w preferencyjnej cenie z leczenia falą uderzeniową.

Terapia falami uderzeniowymi jest nieinwazyjnym, nowoczesnym rozwiązaniem do eliminowania przewlekłego bólu występującego w układzie mięśniowo-szkieletowym. Ma swoje zastosowanie w fizjoterapii, ortopedii i medycynie sportowej. Aplikacje są stosowane w leczeniu przewlekłych schorzeń mięśni, ścięgien i więzadeł oraz w bólach kręgosłupa. Bardzo duża efektywność tej metody powoduje, że jest często stosowana i ma dobre opinie wśród pacjentów.

Efektem fali uderzeniowej jest działanie przeciwbólowe, a także zwiększenie się ukrwienia w miejscu stosowania, regeneracja i gojenie tkanek.

Wskazaniami do leczenia falą uderzeniową są między innymi:

  • Ostroga piętowa
  • Dolegliwości bólowe stawu łokciowego: łokieć golfisty i łokieć tenisisty
  • Ból ścięgna Achillesa
  • Zapalenie ścięgna rzepki – kolano skoczka
  • Bóle kręgosłupa szyjnego
  • Dolegliwości bólowe stawu barkowego, w tym wapniejące zmiany ścięgien
  • Zmiany zwyrodnieniowe drobnych stawów rąk

Cena zabiegu to tylko 40 zł. Zapraszamy serdecznie.

Miejsce wykonywania zabiegów: Szpital Powiatowy Gajda-Med. sp. z o.o., ul. Teofila Kwiatkowskiego 19, Pułtusk

Tel. do rejestracji: 501461690 czynny w godzinach 8.00-16.00

Konferencja „Profilaktyka uzależnień od alkoholu i narkotyków”

W dniu 30 października 2018r. dr Robert Gajda został zaproszony, aby przedstawić wykład dotyczący Zdrowego Stylu Życia w ramach konferencji „Profilaktyka uzależnień od alkoholu i narkotyków” w Akademii Humanistycznej zorganizowanej przez Zarząd Powiatu w Pułtusku, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej w Warszawie oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku.

Czytaj dalej

Prawdziwy FACET nie boi się lekarza, bo zdrowie jest najważniejsze.

Dobre zdrowie pozwala mężczyznom pracować, realizować swoje pasje oraz dbać o najbliższych. Jakiekolwiek objawy choroby lub przemęczenia negatywnie wpływają na wszystkie te możliwości, często całkowicie utrudniając ich realizację. Rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się skorzystanie z fachowej pomocy. Okazuje się jednak, że znaczna część mężczyzn unika wizyt u lekarzy – uważając je za stratę czasu lub oznakę słabości. Na spotkanie ze specjalistą większość panów decyduje się dopiero w ostateczności, kiedy objawy stają się nie do zniesienia. Prawdziwy facet nie powinien jednak bać się lekarza – a przede wszystkim wstydzić dbania o zdrowie.

SKONTROLUJ STAN SWOJEGO ZDROWIA W PRZYCHODNI WOŁOSKA

Zdrowy tryb życia

Najrzadziej do lekarza chodzą mężczyźni młodzi, prowadzący stosunkowo zdrowy tryb życia. Spełnienie tego wymogu dotyczy przede wszystkim odpowiedniego sposobu odżywiania – rodzaj paliwa dostarczanego organizmowi pozostaje bowiem nie bez wpływu na zdrowie. Na zmianę nawyków żywieniowych zawsze jest dobra pora, a zwrot w kierunku ekologicznych, nieprzetworzonych produktów nie powinien być uznawany za zdradę męskich ideałów. Znaczenie ma również odpowiednia ilość ruchu, zwłaszcza w przypadku osób wykonujących  pracę siedzącą. Regularne ćwiczenia fizyczne skutecznie oddalają konsekwencje wielogodzinnego przebywania w niekorzystnej dla zdrowia pozycji – np. przed komputerem. Chorób cywilizacyjnych jest obecnie tak wiele, że nie wolno ich lekceważyć.

Systematyczna profilaktyka

Każdy facet powinien raz na jakiś czas udać się do lekarza i poprosić o podstawowy zestaw badań, niezbędnych do określenia aktualnej pozycji organizmu na skali zdrowia. W ten sposób wykryć można nie tylko groźne schorzenia, ale nawet drobne nieprawidłowości – które zaniedbywane, mogą przerodzić się w coś znacznie poważniejszego. Wielu mężczyzn zupełnie nieoczekiwanie odkrywa np. podwyższony poziom złego cholesterolu. Szybka reakcja na problem pozwala im jednak podjąć odpowiednie kroki, a tym samym uniknąć przykrych konsekwencji. Do przeprowadzania badań profilaktycznych zachęcają różne kampanie promocyjne. Skorzystanie z takiej sugestii może być zbawienne w skutkach – dzięki temu żadna choroba nie będzie w stanie zaskoczyć mężczyzny w poważniejszym stadium. Na badania nie trzeba nawet udawać się przesadnie często – wystarczy raz na kilka lat.

Umiar i samokontrola

Wielu mężczyzn uznawanych jest za ludzi czynu, których punktem honoru jest spełnienie wszystkich wymaganych od nich obowiązków. Dotyczy to zarówno poszczególnych działań związanych z wykonywaną pracą, jak i różnymi robotami w domu. Bardzo często kończy się to sporymi problemami zdrowotnymi w późniejszych latach życia, a tym samym – kategorycznym zakazem wysiłku fizycznego. Warunki tego typu leżą jednak wbrew samczej naturze, zwłaszcza, jeżeli mężczyzna czuje się stworzony do pracy. Poczucie bezużyteczności sprawia, że zakaz ten notorycznie jest łamany – czego konsekwencje bywają tragiczne. Warto więc regularnie kontrolować stan zdrowia i szanować swoje ciało, aby jak najdłużej wypełniać własną misję oraz trwać u boku bliskich.

 

 

Msza Święta w intencji Służby Zdrowia

18 października obchodzić będziemy Dzień Służby Zdrowia, któremu patronuje św. Łukasz.

Z tej okazji, wzorem lat ubiegłych, Zarząd i Dyrekcja Grupy Gajda-Med mają zaszczyt zaprosić na uroczystą Mszę Świętą w intencji Służby Zdrowia, która odprawiona zostanie w dniu 21 października 2018 roku o godzinie 12:00 w Bazylice Kolegiackiej Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pułtusku.

Czytaj dalej

Samorządowe Wybory 2018 rozstrzygnięte. Pułtusk ma burmistrza – KRÓLA. (Prosto z Ratusza!)

Jak ogłosiła szefowa Państwowej Komisji Wyborczej  w Pułtusku D. Siubda tegoroczne wybory samorządowe na stanowisko burmistrza i radnych miasta Pułtusk zostały w dniu dzisiejszym rozstrzygnięte przez aklamację. Niekwestionowanym nowym (starym) burmistrzem został Ireneusz Purgacz. Zaleca się też odejście od nazwy – burmistrz i stosowanie bardziej adekwatnej i stosownej do sytuacji w Pułtusku nazwy – KRÓL.

Czytaj dalej