Blog

Grypa czy przeziębienie – jak zapobiegać, odróżnić objawy i leczyć?

 

Jesień i zima to czas chorób. Gdzie się nie spojrzy, tam ktoś psika lub kaszle. Warto zwrócić uwagę na to, że nie muszą to być tylko dolegliwości charakteryzujące przeziębienie, równie dobrze możemy mieć do czynienia z niebezpieczniejszą — grypą. Jak, więc odróżnić je od siebie? I czy można leczyć je w ten sam sposób?

 

Jak odróżnić objawy grypy od przeziębienia?

Trzeba przyznać, że wiele dolegliwości przy obu tych chorobach jest niezwykle podobnych. Przede wszystkim, kiedy zaczynamy odczuwać ból gardła, katar, czy też pojawiają się pierwsze napady kaszlu, możemy być odrobinę zdezorientowani. Tym bardziej, że są to dolegliwości charakteryzujące zarówno grypę, jak i przeziębienie. Jak, więc odróżnić je od siebie? Przede wszystkim tempem, w jakim choroba się rozwija. Grypa jest bardziej konkretna, gdyż zaczyna nas „rozkładać” już od samego początku, w dodatku wszystkie objawy rozwijają się bardzo szybko i w tym samym czasie. Do tego dochodzą też bóle mięśni, wysoka gorączka, a często nawet biegunka oraz mdłości. Przy przeziębieniu przebieg jest znacznie wolniejszy i nie tak gwałtowny. Jednak zignorowanie ich również może doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, a nawet zagrożenia życia.

 

Jak leczyć grypę a jak przeziębienie?

Zarówno przy grypie, jak i przeziębieniu niezbędna jest tzw. terapia łóżkowa. Kilka dni w ciepłym łóżku działa cuda i pomaga naszemu organizmowi zwalczać chorobę. Przy przeziębieniu niezbędna jest również gorąca herbata z miodem lub cytryną i witamina C. Obowiązkowo należy spożywać około 3 litry płynów. Przy bólu gardła dobrze jest zaopatrzyć się w tabletki do ssania, dzięki którym będzie ono ciągle nawilżone. Dobrym sposobem mogą być też domowe sposoby takie jak płukanie gardła szałwią lub wodą z solą. Przy standardowej grypie może poskutkować podobna broń, jednak oprócz tego wartościowy może być gorący rosół, czy mleko z miodem. Ważne jak najbardziej rozgrzać swój organizm, aby dać mu większe szanse w szybszym pokonaniu wirusów. Dobrym pomysłem mogą okazać się też inhalacje z szałwii, czy rumianku. Dużo częściej przy grypie konieczna jest wizyta u lekarza, który doradzi coś dodatkowego na wzmocnienie organizmu.

 

Jak nie zachorować na grypę i nie przeziębić się?

Nabawić się przeziębienia lub grypy naprawdę nie jest trudno. Tym bardziej, że obie te choroby roznoszone są drogą kropelkową. Skoro liczba zachorowań w okresie od listopada do marca gwałtownie wzrasta, to też więcej zarazków krąży w powietrzu. Dlatego też bardzo ważna staje się profilaktyka. Najistotniejsze jest dbanie o własną higienę, mycie rąk itp. Niezbędna jest też zbilansowana dieta, w której nacisk kładzie się na witaminę C w warzywach i owocach, która pomoże podnieść odporność organizmu. Nie mniej ważne jest ubieranie się w zgodzie z temperaturą za oknem i unikanie miejsc, w których znajdują się bardzo duże skupiska ludzi. Co roku lekarze zachęcają, aby szczepić się przeciwko grypie, gdyż najprawdopodobniej w ten sposób można bardzo zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Gajdamed.cdr

12/11/2016 aktualności, Zdrowie

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.