Kolonoskopia

W Pracowni Endoskopii wykonujemy pełen zakres specjalistycznych badań górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopie, kolonoskopie, polipektomie)

Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są przez nas w warunkach szpitalnych, z dostępem do pełnego zaplecza chirurgicznego, diagnostycznego oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, co gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta i dostęp do profesjonalnej pomocy.

W 2010 roku, dzięki funduszom z Unii Europejskiej została zakupiona nowa aparatura niezbędna do wykonywania badań ( tory wizyjne, wideogastroskopy, wideokolonoskopy, myjnia-dezynfektor) , co gwarantuje wykonywanie badań na najwyższym poziomie. Procedury dekontaminacji sprzętu, zgodne z najnowszymi standardami, gwarantują pełne bezpieczeństwo pacjenta.

Zapisując się na badanie należy okazać skierowanie od lekarza do pracowni gastroskopowej celem wykonania gastroskopii lub kolonoskopii. Zapisy osobiście w rejestracji lub telefonicznie pod numerem 23 691 99 58.

Miejsce wykonywania badań pokój numer 95 I piętro szpitala.

Lekarze wykonujący badania:

Dr. n. med. Sławomir Fesołowicz – chirurg gastroenterolog

Dr Jakub Słowik – gastroenterolog

Dr. Rafał Chilmonczyk – chirurg

Pielęgniarki endoskopowe

Greta Kierzkowska

Róża Markowska Staszczyk

HARMONOGRAM BADAŃ ENDOSKOPOWYCH WYKONYWANYCH W RAMACH UMOWY Z NFZ

Wtorek 1600-2000 dr. J. Słowik – gastroskopie i kolonoskopie ambulatoryjne oraz szpitalne

Czwartek 1400-1900 dr. S. Fesołowicz – gastroskopie i kolonoskopie ambulatoryjne oraz szpitalne

Piątek 800-1400 dr. R. Chilmonczyk – gastroskopie i kolonoskopie szpitalne.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

GASTROSKOPIA

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu elastycznego z torem wizyjnym. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w czasie jednego badania ocenić stan śluzówki i pobra

do dalszego badania niewielkie wycinki tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych. W przypadku podejrzenia zakażenia bakterią Helikobacter Pylori, wykonujemy test ureazowy. W czasie badania możliwe jest wykonanie następujących zabiegów:

– sklerotyzacja żylaków przełyku,

– usuwanie ciał obcych,

– hamowanie krwawień z wrzodów lub z żylaków przełyku,

– usuwanie polipów kleszczami endoskopowymi lub specjalną pętlą diatermiczną

Sposób przygotowania do badania

– Na 6 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.

· Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.

· Badanie może być wykonane po uzyskaniu od pacjenta pisemnej zgody na badanie.

· Przed badaniem należy usunąć protezy zębowe.

Przebieg badania

Przed wprowadzeniem endoskopu pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu. Następnie w pozycji leżącej na boku, lekarz wprowadza przez jamę ustną gastroskop i przeprowadza badanie, w czasie którego może pobrać wycinki ze śluzówki do badania histopatologicznego lub w celu wykonania testu ureazowego.

Po badaniu

· Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić.

· Wynik badania jest gotowy do odebrania, najpóźniej w ciągu godziny w przypadku pobrania testu urazowego

· Wyniki pobrania badań histopatologicznych wyniki są do odebrania w ciągu około 2 tygodni w rejestracji przychodni.

KOLONOSKOPIA

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Do tego celu służy wideokolonoskop, długości 130 do 200 cm. Optyki znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych narzędzi istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, ( usunięcie polipów, klipsowanie krwawiących miejsc ), które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Badnie bez znieczulenia dożylnego przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

· nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca

· nadciśnienie tętnicze

· tętniak aorty

· duszność w spoczynku

· skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)

· ciąża

· krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania

· uczulenie na leki

· jaskra

· choroby psychiczne

· wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować pracownika rejestracji podczas zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych

Sposób przygotowania się do badania:

Na 7 dni przed badaniem należy:

· Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

· Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne – typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. – powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.

· Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe – Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę niskocząsteczkową.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem:

· Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika.

· Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

· Ze względu na to, że przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe w dniu poprzedzającym badanie, należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do czasu udania się na badanie pozostać w domu.

Dzień przed badaniem:

· Do południa dieta bez mleka, płynna – dokładnie zmiksowane zupy, tzw. zupa krem, kisiel, rosół. Nie należy pić soków owocowych i napojów gazowanych. Inne napoje można pic w dowolnej ilości.

· Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

· W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Jeśli badanie jest przed południem:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 1400-1500 należy rozpocząć picie roztworu Fortrans 1 torebka rozpuszczona w 1 litrze wody , razem 4 litry płynu na 4 saszetki . Należy pić 1 szklankę co 15 min. W razie złej tolerancji ( nudności) dopuszczalne jest wypicie 2 litrów w dniu poprzedzającym badanie i kolejnych 2 litrów wcześnie rano w dniu badania – warunek konieczny – ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem.

2. Preparat jest niesmaczny, zdaniem pacjentów łatwiej jest wypić roztwór schłodzony, z dodatkiem soku z cytryny.

3. Od momentu rozpoczęcia picia roztworu nic nie jemy aż do momentu wykonania badania.

4. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody, słabej herbaty, herbat ziołowych.

Jeśli badanie jest wyznaczone po godz.12:

1. W dniu poprzedzającym badanie w godzinach popołudniowych 1600-1700 rozpocząć picie roztworu Fortrans, 1 torebka rozpuszczona w jednym litrze wody razem do wypicia 2 litry płynu, należy pić jedna szklankę co 15 min. Kolejne 2 litry wypić rano w dniu badania z zastrzeżeniem iż ostatnia porcja płynu nie później niż 2 h przed badaniem. Łącznie należy wypić 4 litry płynu na 4 saszetki Fortransu.

2. W trakcie picia roztworu Fortransu można pić inne płyny ( woda, herbata).

3. Reakcją organizmu na przyjmowanie roztworu Fortransu będą liczne wypróżnienia, na koniec treścią płynną.

4. W przypadku trudności z przygotowaniem się do badania, w szczególności w przypadku pogorszenia samopoczucia w trakcie przygotowania, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Badanie w znieczuleniu ogólnym

· Na czczo (bez żadnego jedzenia) proszę zgłosić się do szpitala na badanie z dokumentem tożsamości, skierowaniem na badanie i aktualnymi badaniami ( morfologia krwi,. INR. , grupa krwi– zgodnie z ustaleniami z lekarzem kierującym – termin badania ustalamy w sekretariacie oddziału chirurgii Tel. 23 691 9952 )

· Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej

· Po zakończeniu badania można jeść dietę lekkostrawną. Jeśli pojawi się dyskomfort – wzdęcia, kurczowe bóle brzucha – należy zastosować Espumisan (3x2tabl lub No-Spa 3x1tabl.)

· Gdy badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2-3 godzinach od momentu wykonania badania. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

· Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia