Jak wybrać lekarza rodzinnego?

[vc_row rt_row_background_width=”fullwidth” rt_row_content_width=”default” rt_row_style=”default-style” rt_row_borders=”” rt_row_shadows=”” rt_column_view=”equal_heights” rt_row_paddings=”true” id=”contents” rt_bg_effect=”classic” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”cover” rt_bg_position=”right top” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_video_format=”self-hosted” rt_padding_top=”25″ rt_padding_bottom=”0″][vc_column width=”1/2″ rt_column_shadow=”true” rt_bg_image_repeat=”repeat” rt_bg_size=”auto auto” rt_bg_attachment=”scroll” rt_padding_top=”40″ rt_padding_bottom=”40″ rt_padding_left=”40″ rt_padding_right=”40″ rt_bg_color=”#ffffff”][rt_heading style=”style-1″ size=”h2″ font_color_type=”” punchline=”Grupa Gajda-Med”]Jak wybrać lekarza rodzinnego?[/rt_heading][vc_column_text]

W razie trudności zdrowotnych będąc w Polsce mamy kilka możliwości zasięgnięcia pomocy. Kiedy jednak udać się do lekarza? Kiedy powinniśmy dzwonić na pogotowie? Jakie rodzaje świadczeń zdrowotnych przysługują nam za darmo?

W Polsce mamy do czynienia z tzw. powszechnym system zdrowotnym, a w jego zakresie każdemu przysługuje prawo do podstawowej opieki zdrowotnej.

Czym jest podstawowa opieka zdrowotna?

W zakres podstawowej opieki zdrowotnej wchodzą liczne świadczenia medyczne – zarówno profilaktyczne, diagnostyczne, jak i lecznicze. O owe świadczenia medyczne ubiegać możemy się w regionalnych lub wybranych przez siebie przychodniach.

Jak wybrać?

Każdy, komu przysługuje świadczenie medyczne w publicznej służbie zdrowia, może wybrać swojego lekarza, pielęgniarkę, a także położną. Wybór jest ograniczony do tych specjalistów, którzy zawierają się w ubezpieczeniu zdrowotnym pacjenta. Lekarz pierwszego kontaktu, pielęgniarka, czy też położna może być zmieniona bezpłatnie jedynie dwa razy do roku. Każda kolejna zmiany osoby, u której poddajemy się leczeniu, kosztować będzie 80 zł. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, czy zmiany lekarza z przyczyn niezależnych od pacjenta opłata nie jest potrącana.

Jak wypełnić deklarację?

Dokonanie wyboru lekarz, pielęgniarki, czy też położnej odbywa się poprzez wypełnienie stosownej deklaracji, którą otrzymać można w każdej przychodni. W ramach publicznej opieki zdrowotnej wybierać można jedynie te przychodnie, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ze szczegółami dotyczącymi wypełnienia formularza można zapoznać się na oficjalne stronie polskiego NFZ-u.

W ramach wypełnienia deklaracji pacjent jest proszony o podanie swoich danych osobistych, jak:

  • imię i nazwisko,
  • nazwisko rodowe,
  • data urodzenia,
  • płeć pacjenta,
  • oraz jego numer PESEL.

Gdy pacjentem jest osoba ucząca się w formularzu musi wypełnić również swój adres zamieszkania, miejsce nauki i numer telefonu.

Oprócz danych osobistych w deklaracji, pacjent proszony jest o udzielenie informacji, który raz w danym roku zmienia lekarza oraz jaki jest kod wojewódzki oddziału NFZ, z którego pobiera świadczenie ubezpieczeniowe. Do wypełnienia pozostaje również miejsce w którym będą świadczone owe świadczenia medyczny – jego pełny adres – a także imię i nazwisko wybranego lekarza, pielęgniarki i położnej.

Zakres opieki

Lekarz świadczący usługi podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązany jest do planowania oraz realizacji opieki nad pacjentem – zarówno w ambulatorium, jak i domu. Lekarz koordynuje również udzielane pacjentowi świadczenia zdrowotne. Jego działania przewidują współpracę pomiędzy innymi świadczeniodawcami – pielęgniarki, pielęgniarki środowiskowej, położnej – zapewniające realizację zdrowotnych potrzeb pacjenta.

Pielęgniarka zobowiązana jest do wykonywania świadczeń pielęgnacyjnych, rehabilitacyjnych, leczniczych i diagnostycznych, a także do promocji zdrowia i profilaktyki przeciw chorobom.

Położna przeprowadza wywiad środowiskowy i monitoruje ciąże.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/2″ rt_column_shadow=”true” rt_bg_image=”3400″ rt_bg_image_repeat=”no-repeat” rt_bg_size=”contain” rt_bg_attachment=”scroll” rt_bg_color=”#ffffff” rt_padding_top=”0″ rt_padding_bottom=”0″ rt_padding_left=”0″ rt_padding_right=”0″ rt_bg_overlay_color=”” rt_min_height=”400″][/vc_column][/vc_row]