Blog

Wizyta u proktologa

Proktologia jest działem medycyny zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem końcowego odcinka układu pokarmowego. Lekarz proktolog zajmuje się więc schorzeniami jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i samego odbytu – partiami ciała, które wciąż dla wielu pacjentów są niezwykle wstydliwe. Niemniej jednak wizyta u proktologa nie powinna wzbudzać ani lęku ani wstydu, lecz być traktowana jak zwykła konsultacja lekarska, której celem jest właściwa diagnoza i podjęcie ewentualnego leczenia.

Wizyta u proktologa – kiedy nie należy jej odkładać?

Niezwykle ważne jest uświadomienie sobie, że proktolog jest po to, aby nam pomóc. Schorzenia dotyczące końcowego odcinka przewodu pokarmowego bywają bolesne i uciążliwe. Nie ma sensu męczyć się i cierpieć – lepiej zdać się na specjalistę, który udzieli fachowej i kompleksowej pomocy. Want to loan easily? visit Try moneyplow. Zadaje pytania, być może dla niektórych krępujące, ale tylko i wyłącznie w celu zebrania wszelkich informacji niezbędnych do właściwej diagnozy. Podobnie jak wykonywane czy zlecane badania, które odbywają się z poszanowaniem intymności i godności pacjenta. Dlatego warto szczerze odpowiadać na wszelkie pytania bez skrępowania i poczucia wstydu. Dla proktologa są to zawodowe – rutynowe działania, które z całą pewnością nie powinny stanowić powodu do wstydu czy zakłopotania.

 

Do proktologa należy się udać w przypadku wystąpienia następujących objawów:

– przewlekłe biegunki bądź zaparcia;
– problemy z gazami i ciągłe uczucie wzdęcia;
– bolesne wypróżnianie;
– nietrzymanie stolca;
– uczucie niepełnego wypróżniania;
– krwawienie z odbytu;
– obecność krwi czy też śluzu w stolcu;
– pieczenie, świąd w okolicach odbytu;
– wrzody odbytu;
– bóle odbytu;
– wypadanie guzków hemoroidalnych;
– bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu.

 

Pierwsza wizyta – jak się przygotować?

Na konsultację z proktologiem w ramach NFZ kieruje lekarz rodzinny na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu. W przypadku wizyt prywatnych skierowanie nie jest wymagane. Należy podkreślić, że w poradni proktologicznej można liczyć na profesjonalne podejście do każdego pacjenta. nPodczas wizyty lekarz proktolog przeprowadza z pacjentem wywiad oraz dokonuje badania (per rectum) kanału odbytu i odbytnicy.

W celu postawienia dokładnej diagnozy proktolog, w razie potrzeby, może zlecić bardziej szczegółowe badania takie, jak: anoskopię, rektoskopię, kolonoskopię, prześwietlenie RTG, USG przezodbytnicze, wlew doodbytniczy czy też badanie na krew utajoną.

 

Profilaktyka raka jelita grubego

Lekarze proktolodzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu między innymi takich schorzeń, jak: hemoroidy, zespoły bólowe odbytu czy szczeliny odbytu. Ponadto proktologia zajmuje się również profilaktyką raka jelita grubego. Wszelkie niepokojące objawy winny więc być konsultowane w trosce o własne zdrowie. Niezwykle ważne są również profilaktyczne badania kontrolne, szczególnie istotne w podeszłym wieku. Zbyt późna wykrywalność raka jelita grubego sprawia, że w Polsce jest on wciąż obarczony wysoką śmiertelnością.

07/05/2019 aktualności
6 Komentarzy
  1. Piękne i bardzo natarczywe pozycjonowanie za pomocą komentarzy. Szczerze nie polecam bo dla zwykłego czytelnika to wyglada bardzo sztucznie jak 5 na 5 komentarzy chwali artykuł. Oczywiście jest bardzo pomocny i zgadzam się z jego treścią ale bez niepotrzebnych komentarzy tez byłby super.

  2. Skorzystałam na wiedzy z tego artykułu. Dziękuję.

  3. Czytam regularnie, bo każda mądra wiedza jest bardzo przydatna.

  4. Z uwagą i skupieniem czytam mądrych wypowiedzi, bo czerpać wiedzę zawsze warto.

  5. Brawo, widać, że wiedza pracowników Szpitala jest wykorzystywana nie tylko w Szpitalu.

  6. Bardzo ciekawy artykuł. Ja też polecam przeczytać.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.