Aktualności

Prace remontowe przy wejściu głównym

Rozpoczęły się prace remontowe przy wejściu głównym do Szpitala Powiatowego Gajda – Med. Nowa nawierzchnia znacząco poprawi bezpieczeństwo wszystkich udających się do szpitala i przychodni specjalistycznych.
W związku z pracami do szpitala wchodzimy bocznym wejściem.

Kolejny wysokiej klasy aparat USG w szpitalu

👉 Nowy aparat USG, uniwersalny, wysokiej klasy będzie bardzo przydatny przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju badań radiologicznych, ginekologiczno-położniczych oraz kardiologicznych. Jego dodatkową zaletą jest bardzo dobrej jakości 21-calowy monitor oraz cztery aktywne porty do podłączania głowic. Dzięki temu unikamy przepinania sond, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia i wydłuża ich żywotność.
👉 Zastosowany w aparacie opcja kliniczna – czyli pakiet aplikacji doskonale sprawdza się w diagnozie ginekologiczno-położniczej, małych narządów (tarczyca, piersi, jądra), brzusznej, naczyniowej, MSK, urologicznej, pediatrycznej.
👉 Zakup tak wysokiej klasy urządzenia, to krok milowy w diagnostyce.

 

Profilaktyka nowotworowa. Jak się chronić przed nowotworami?

Tryb życia wpływa na ryzyko zachorowania na różne choroby, między innymi nowotwory – komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób. Ten proces powoduje powstawanie guzów, które mogą dać przerzuty do różnych narządów.
Wszystkie nowotwory powstają wskutek mutacji, czyli zmian DNA w komórkach ciała. Istnieje jednak szereg czynników, które sprzyjają tym mutacjom.
Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania, jeśli:
👉 zachowasz prawidłową masę ciała,
👉 ograniczysz spożycie mięsa czerwonego i wędlin,
👉 stosujesz w swojej diecie produkty zbożowe pełnoziarniste i nasiona roślin strączkowych,
👉 jesz codziennie w większości posiłków warzywa i owoce,
👉 dbasz o regularną aktywność fizyczną,
👉 nie pijesz alkoholu,
👉 nie palisz,
👉 ograniczasz użycie soli kuchennej,
👉 ograniczasz spożycie cukru, tłuszczów zwierzęcych,
👉 unikasz picia słodzonych napojów i spożywanie potraw typu fast-food (lub żywności wysokoprzetworzonej),
👉 unikasz zbyt dużej ekspozycji na słońce.

Źródło: PLANUJ DŁUGIE ŻYCIE

Wysokiej klasy aparatu USG do echokardiografii

Wysokiej klasy aparatu USG do echokardiografii o wartości ponad 400 tysięcy złotych już intensywnie pracuje w Szpitalu Powiatowym Gajda – Med w Pułtusku.
👉 Ultrasonograf wyposażony w ultranowoczesna technologię ultradźwiękową i specjalistyczne narzędzia kliniczne zapewniające zupełnie nowy poziom pewności diagnostycznej.
👉 Wysoka wydajność pracy dzięki konfigurowalnemu interfejsowi użytkownika i przetwarzaniu obrazu 3D w czasie rzeczywistym.
👉 Obsługuje technologia PureWave tj. technologia jednorodnych kryształów o ukierunkowanej polaryzacji, która pozwala na uzyskanie znacznie bardziej czystszego sygnału niż przy standardowych piezoelektrykach co zdecydowanie poprawia stosunek S/N. Głowice wykonane w tej technologii mają lepszą jakość obrazowania i umożliwiają uzyskanie lepszej penetracji.
👉 Technologia TouchVue obsługi panelu przy pomocy gestów.

Inwestycja była możliwa dzięki Marszałkowi Samorządu Województwa Mazowieckiego z środków pn: „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV 2 na terenie Województwa Mazowieckiego”

Piękne ozdoby świąteczne

Piękne ozdoby i stroiki świąteczne zostały przygotowane przez pacjentów Zakładu Opiekuńczo Lekarskiego Szpitala Powiatowego Gajda – Med upiększają w tym wyjątkowym okresie Świąt Bożego Narodzenia sale szpitalne.
Pod opieką terapeutki zajęciowej Pani Moniki Kępczyńskiej, podopieczni śpiewając kolędy ubierali choinkę i stworzyli mnóstwo bożonarodzeniowych stroików.
Serdecznie dziękujemy naszym pacjentom i ich opiekunom.

Świąteczne Życzenia Bożonarodzeniowe

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą nadzieję, miłość, wzajemną życzliwość i szacunek.

Niech upłyną w zdrowiu, radości, spokoju,

w gronie rodzinnym, bez trosk i zmartwień, przy dźwięku kolend.

Niech zbliżający się 2022 Rok

przyniesie same dobre i szczęśliwe chwile

życzy prof. Robert Gajda

wraz z kierownictwem

Szpitala Powiatowego Gajda – Med

❤❤❤❤❤❤❤

Piękne lampiony

Drodzy Państwo,
Jest nam niezmiernie miło poinformować państwa że w dn. 22.12.2021 r. Nasi drodzy podopieczni Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w tym Magicznym Świątecznym Bożonarodzeniowym czasie zostali obdarowani przepięknymi Lampionami wykonanymi przez dzieciaki z Miejskiego przedszkola Nr. 3 w Pułtusku.
Przepiękne Lampiony zostały wykonane w ramach Konkursu „Światełko Bożonarodzeniowe dla Samotnych”
Serdecznie dziękujemy w imieniu naszych podopiecznych za pamięć, organizatorom tj. Przedszkole Miejskie nr. 3 w Pułtusku za pomysł i szerzenie w dzieciakach idei dzielenia się ciepłem rodzinnym czego symbolem są właśnie przepiękne Lampiony❤️
Dzieciakom seniorzy Dziękują podwójnie, lampiony wniosły mnóstwo ciepła, radości w ich serca ❤️

LAMPIONY 

GRATULACJE dla profesora Roberta Gajdy

Profesor Robert Gajda jako Honorowy Obywatel Pułtuska otrzymał od samorządu pułtuskiego I Samorządu Powiatu Pułtuskiego. GRATULACJE oraz wyrazy najwyższego uznania w związku z uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, dalszych sukcesów zawodowych.
W imieniu samorządu pułtuskiego gratulacje podpisane przez Pana Burmistrza Wojciecha Gregorczyka i Pana Ireneusza Purgacza – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pułtusku przekazał na ręce Pana Profesora – Burmistrz Miasta Pułtuska.
Gratulacje w imieniu Samorządu Powiatu Pułtuskiego przekazał Pan Tadeusz Nalewajk – Przewodniczący Rady Powiatu Pułtuskiego. Przewodniczący w swoim wystąpieniu podkreślił, że jest dumny, z faktu iż pułtuskim szpitalem kieruje profesor.


Wielcy przyjaciele szpitala pułtuskiego

Pan Adam Struzik – Marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego był GOŚCIEM HONOROWYM Szpitala Powiatowego Gajda – Med w Pułtusku. Swoją obecnością zaszczycił nas w tym ważnym dniu również: Pan Zbigniew Terek – Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Pan Tomasz Sławatyniec – Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
👉 Pan Marszałek przedstawił olbrzymi wkład samorządu wojewódzkiego w walkę z COVID-19. Przypomniał, że Zarząd Samorządu Województwa Mazowieckiego wsparł szpitala na Mazowszu kwotą ponad 0,5 miliarda złotych. Jednocześnie podkreślił znakomitą współpracę z Ambasadorem Chin w Polsce, które skutkują m.in. gwarancjami Rządu Chin na dostawę certyfikowanego sprzętu ochrony osobistej. Pan Marszałek przypominał wkład w dbaniu o dobra szpitala byłych radnych wojewódzkich: Pana Witolda Chrzanowskiego i Pana Jerzego Króla.
👉 Pan Jan Zalewski – Starosta Pułtuski podziękował Panu Marszałkowi Adamowi Struzikowi, prof. Robertowi Gajdzie i całemu personelowi za codzienną służbę.
Pan Starosta z radością przyjął obietnicę Pana Marszałak, że dalej będzie pomagał powiatowi pułtuskiemu i szpitalowi.
👉 Pani Beata Jóźwiak – Starosta Pułtuski przekazała symboliczne podziękowania i prezent ANIOŁA – aby strzegł Pana Marszałka.


Marszałek Struzik z wizytą w szpitalu

👉 Gościem Honorowym dzisiejszych uroczystości w Szpitalu Powiatowym Gajda – Med w Pułtusku był można powiedzieć największy darczyńca Szpitala Powiatowego Gajda – Med w 2021 roku, czyli Pan Adam Struzik – Marszałek Samorządu Województwa Mazowieckiego.
👉 Dzięki Panu Marszałkowi, Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył dla naszego szpitala pomoc finansową o wartości ponad 10 milionów złotych, za które zakupiliśmy: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ambulans, aparaty do znieczulenia ogólnego, aparat do ciągłego leczenia nerkozastępczego, respiratory stacjonarne, kardiomonitory, aparaty USG, APARAT USG wysokospecjalistyczny,  DEFIBRYLATORY DWUFAZOWE, aparat RTG Cyfrowy, aparat do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej. pompy infuzyjne, ssaki elektryczne oraz środki ochrony indywidualnej za ponad 450 tysięcy złotych.

 

Nowy aparat do ciągłego leczenia nerkozastępczego

Szpital Powiatowy Gajda – Med w Pułtusku pozyskał dzięki środkom Marszałka Samorządu Województwa Mazowieckiego nowy aparat do ciągłego leczenia nerkozastępczego. Dzięki urządzeniu pacjenci będą mogli skorzystać z wielu technik mających zastosowanie kliniczne, jak:
✅  ciągła żylno-żylna hemofiltracja, Continuous Veno‑Venous Hemofiltration – CVVH) – wykorzystuje głównie mechanizm konwekcji podczas usuwania toksyn mocznicowych wraz z cząsteczkami wody; zalecany w zaburzeniach elektrolitowych i kwasicy;
✅  ciągła żylno-żylna hemodializa, Continuous Veno‑Venous Hemodialysis – CVVHD) – dominującym mechanizmem jest dyfuzja, co sprawia, że filtrowane są głównie cząsteczki małej i średniej wielkości;
✅  ciągła żylno-żylna hemodiafiltracja Continuous Veno‑Venous HemoDiaFiltration – CVVHDF) – toksyny usuwane są na drodze zarówno konwekcji jak i dyfuzji; najbardziej efektywna i elastyczna metoda opierająca się na dyfuzji i konwekcji, z użyciem płynu zarówno dializacyjnego, jak i substytucyjnego; wskazaniami do zastosowania są ostre uszkodzenie nerek (AKI, Acute Kidney Injury) w przebiegu zespołu niewydolności wielonarządowej (MODS, Multiple Organ Dysfunction Syndrome), jak również sepsa czy zatrucia egzogenne;
✅  ciągła powolna żylno‑żylna ultrafiltracja (Slow Continuous Ultrafiltration – SCUF) – celem jest uniknięcie lub leczenie przeciążenia płynami, gdy usuwanie produktów przemiany materii lub korekta pH nie są konieczne, metoda nie wymaga płynu substytucyjnego i dializacyjnego;
✅ terapeutyczna wymiana osocza (TPE), polega na odseparowaniu elementów morfotycznych krwi i usunięciu osocza z jego roztworem koloidów.

👆 Ciągłe terapie nerkozastępcze (CRRT, continuous renal replacement therapy) są stosowane w leczeniu pacjentów z niewydolnością nerek, z towarzyszącymi ostrymi zaburzeniami metabolicznymi i wodno-elektrolitowymi, szczególnie u pacjentów niestabilnych hemodynamicznie.
Obecnie stanowią podstawową formę terapii nerkozastępczej na oddziałach intensywnej terapii.
👆 Najczęstsze sytuacje, w których wybiera się techniki ciągłe to: stany przebiegające z niestabilnością hemodynamiczną, sepsa i wstrząs septyczny, oraz stany z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym i zagrożeniem obrzękiem mózgu (marskość wątroby).

Miłe prezenty dla dzieci od Prusa

🧑🏻‍🎄🎅🏻🎄W Mikołajki w Świątecznej atmosferze do Szpitala Powiatowego Gajda-Med w Pułtusku z mnóstwem prezentów zawitały: Panie Agnieszka Dyl i Jolanta Piasecka – Żebrowska, które przekazały na Oddział Pediatryczny mnóstwo pluszaków 💕 
Piękny gest! Dziękujemy za pamięć o naszych najmłodszych pacjentach 💕
Dziękujemy Zespołowi Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku za kontynuowanie tej pięknej akcji charytatywnej 💕
Bardzo dziękujemy w imieniu małych pacjentów Pani Agnieszce i Pani Jolancie za pamięć i pluszaki 💕
Dzieciaki były przeszczęśliwe 🎄🎄🎅🏻🧑🏻‍🎄🎅🏻🧑🏻‍🎄