Aktualności

Ruszamy z badaniami tomografii komputerowej serca

Szpital Powiatowy Gajda – Med wprowadza do szeregu świadczonych usług badanie: ANGIO – TK serca. Podstawowym celem badania jest wykluczenie choroby wieńcowej za pomocą metody nieinwazyjnej, minimalnie obciążającej pacjenta. Badanie tomografii komputerowej serca ma również zastosowanie u pacjentów, którzy mają objawy choroby, ale obawiają się klasycznej inwazyjnej koronarografii i pomimo wskazań do takiego badania nie wyrażają na nie zgody.

Jak będzie przebiegało badanie tomografii serca?
Przedstawiamy poniżej dla pacjentów procedurę postępowania.  

1 – Po wypełnieniu ankiety, na rękę zakładany jest typowy wenflon dożylny, który posłuży do podania środka kontrastowego i innych niezbędnych w trakcie badania leków.

2 – Po rozmowie z lekarzem pacjent zdejmuje zbędne odzienie (najlepiej założyć do badania T-Shirt) i kładzie się na plecach. Na klatkę piersiową przyklejane są elektrody EKG. Na ramię zakładany jest rękaw ciśnieniomierza, a na palec ręki czujnik pulsoksymetru.

3 – W trakcie badania pacjent jest proszony o nabieranie powietrza na kilka sekund. Bardzo ważne jest aby po komendzie bezdechu pacjent pozostawał w całkowitym bezruchu.

 4 – W przypadku zbyt szybkiej lub nieregularnej czynności serca przez wenflon zostanie podany środek zwalniający i umiarawiający pracę serca. Jeżeli pacjent nie jest zrelaksowany i nadmiernie stresuje się badaniem, lekarz podaje dożylny środek uspokajający, po którym nie można prowadzić pojazdów, dlatego najlepiej przyjechać na badanie z osobą towarzyszącą, która prowadzi samochód. Wszystkie czynności wykonywane przez personel i pacjenta powinny prowadzić do jak największego uspokojenia się i zrelaksowania pacjenta – obniżenia częstości bicia serca.

5 – W najważniejszej fazie badania przez wenflon podawany jest środek kontrastowy, który odczuwany jest przez pacjenta jako krótka fala ciepła rozchodząca się przez kilka sekund. Stosowany środek kontrastowy należy do najnowocześniejszych na rynku preparatów i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest bardzo niewielkie.

Bezpośrednio przed podaniem środka kontrastowego pod język podawany jest preparat rozszerzający tętnice wieńcowe (nitrat). Nad prawidłowym przebiegiem badania czuwają lekarze: radiolog i anestezjolog oraz technik i pielęgniarka. W trakcie badania monitorowany jest zapis EKG, zapis pulsoksymetru oraz ciśnienie krwi.

6 – Po przeprowadzeniu badania pacjent odpoczywa przez kilkanaście minut na leżance pod opieką pielęgniarki i lekarza.

Jestem uczulony na jod, czy mogę mieć wykonane badanie TK Serca?

Jeżeli pacjent jest uczulony na jod, możliwe jest zastosowanie niejodowego środka kontrastowego, typowo wykorzystywanego w badaniach metodą rezonansu magnetycznego. Ważne jest jednak bardzo dokładne wcześniejsze skonsultowanie takiego badania z lekarzem, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji nerek i ustalenie ważności wskazań do takiego badania.

Można również wykonać badanie bez podania środka kontrastowego, jednakże uwidoczni ono jedynie obecność zwapnień w tętnicach wieńcowych (tzw. wskaźnik CALCIUM SCORE np. Agatston Score). Badanie uwapnienia tętnic wieńcowych CALCIUM SCORE może zostać wykonane we wstępie do właściwego badania angiograficznego serca u pacjentów badanych po raz pierwszy.

PUNKTU POBRAŃ DRIVE THRU

Od wczoraj osoby z całego Województwa Mazowieckiego będące w 12 dniu kwarantanny, mogą w godzinach od 11 do 13 przyjechać do PUNKTU POBRAŃ DRIVE THRU przy Szpitalu Powiatowym Gajda – Med w Pułtusku. Z punktu odpłatnie też mogą skorzystać inne osoby, zainteresowane zrobieniem sobie badania na COVID – 19.
Dr Robert Gajda mówi, że w Szpitalu Powiatowym Gajda – Med w Pułtusku do dnia dzisiejszego nie stwierdzono u pacjentów i personelu zakażenia COVID -19.

Boże daj nam siły

Dziękujemy księżom Parafii św. Mateusza za piękną modlitwę, pamięć i w ten sposób okazane wsparcie. Ksiądz infułat Wiesław Kosek jest autorem tekstu trzeciej zwrotki piosenki, w zasadzie modlitwy „Boże daj nam siły”, bo przecież, kto śpiewa ten dwa razy się modli.
Z WIELKIM SERCEM pięknie odśpiewanej przez naszych pasterzy. Ze wzruszeniem oglądamy i słuchamy pieśni modlitewnej dedykowanej w sposób szczególny w tych trudnych chwilach: LEKARZOM i PIELĘGNIARKOM.
Bóg zapłać WIELCE CZCIGODNI KSIĘŻA
Dr Robert Gajda wraz z całym personelem medycznym
Szpitala Powiatowego Gajda – Med

 

Przywracamy badanie KTG

Miło nam poinformować że z dniem 11.05.2020 r. w Szpitalu Powiatowym Gajda – Med zostaje przywrócona możliwość wykonania badania KTG. Jednocześnie przypominamy, że nadal obowiązują wszelkie procedur bezpieczeństwa dotyczących COVID-19.
Badanie można wykonać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00.
Zapraszamy wszystkie przyszłe MAMY ❤️!!!

Nowy sprzęt w szpitalu

Do Szpitala Powiatowego Gajda – Med dotarł sprzęt medyczny zakupiony z środków Samorządu Gminy Pułtusk. Udało się szpitalowi pozyskać w dobrej cenie, wysokiej klasy 10 łóżek na których można prowadzić resuscytację, z możliwością wykorzystania łóżek do intubacji (można stosować na Oddziale Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz na Oddziałach Intensywnej Terapii Kardiologicznej) i łóżko do rehabilitacji. Zakupiono sześć kardiomonitorów, dwa ssaki, dwa aparaty EKG.
Łączna wartość pomocy udzielonej przez Samorząd Gminy Pułtusk dla Szpitala Powiatowego Gajda – Med to 100 tysięcy złotych. Dzięki Państwa pomocy zwiększyły się możliwości szpitala w udzieleniu pomocy specjalistycznej większej liczbie pacjentów.

Nie biegam w maseczce

Dr Robert Gajda – właściciel GRUPY GAJDA – MED w wywiadzie udzielonym dla www.maratonczyk.pl mówi:
Nie, zdecydowanie nie biegam w maseczce i odradzam to innym. Celem uniknięcia zarażenia najlepiej biegać samemu lub z osobami, z którymi stale przebywamy. Z żoną, z dziećmi. Problematyczne byłoby jedynie bieganie w grupie. Podczas zawodów albo grupowego biegania prawdopodobieństwo zarażenia byłoby dużo większe niż podczas samotnego treningu. Jeśli to my jesteśmy zarażeni, to w pewnym stopniu maseczka daje innym osobom, ochronę przed nami. Dzięki maseczce nikogo nie obsmarkamy czy nie obkichamy. Nas jednak chroni przed zarażeniem słabo. Powszechnie używane maseczki tzw. chirurgiczne, mają niewielką skuteczność w kwestii wirusa, natomiast ich wpływ na motorykę oddychania, wentylację jest po prostu gigantyczny. Pieszy na chodniku ma zupełnie inne zapotrzebowanie na tlen niż biegacz, a szczególnie biegacz wyczynowy, który robi trening w określonym tempie i zakresie. Treningu nie robimy przecież na ćwierć gwizdka. Wentyluje się wtedy płuca, a nasz układ krążenia pracuje na najwyższych obrotach. Nie znajduję żadnych podstaw do biegania w maseczce.

czytaj więcej MARATOŃCZYK.PL

Przywracamy porody rodzinne

Zarząd Szpitala Powiatowego Gajda – Med informuje, że od 1 maja przywracamy w naszym szpitalu PORODY RODZINNE, czyli porody w obecności ojca dziecka, członka rodzinny, czy innej osoby wybranej przez ciężarną. Od dziś ponownie w naszym szpitalu kobiety będą rodzić swoje dziecko z wsparciem bliskiej osoby.
Zapraszamy kobiety z całej Polski na PORODY RODZINNE do Szpitala Powiatowego Gajda – Med w Pułtusku.

Otrzymaliśmy podziękowania

Otrzymaliśmy 24 kwietnia podziękowania od rodziny naszej pacjentki.

Z całego Serca pragnę podziękować za zaangażowanie, trud, pomoc i wsparcie dla mojej MAMY W CZASIE pobytu w ZOL w Pułtusku.
Dziękuje za profesjonalizm połączony z życzliwością i ciepłem zwłaszcza w tym dla nas wszystkich trudnym okresie.
Z wyrazami szacunku dla całego personelu zaczynając od PAŃ PRZEMIŁYCH Z OBSŁUGI SEKRETARIATU Z BIURA NA CZELE Z PANIĄ WRÓBEL DLA PANI ODDZIAŁOWEJ PIELĘGNIAREK I PERSONELU POMOCNICZEGO , DLA NASZEJ KOCHANEJ PIELĘGNIARKI EDYTKI,KTÓRA TRAKTOWAŁA NASZĄ MAMĘ JAK WŁASNĄ WYKAZAŁA SIĘ DUŻĄ EMPATIĄ I CZUŁOŚCIĄ.
DZIĘKI.

BRAWO ! BRAWO! BRAWO!

PANIE DYREKTORZE GRATULUJEMY TAKIEGO PERSONELU.

WDZIĘCZNI MAGDALENA I STANISŁAW ŁONIEWSCY

Szanowni Państwo,
Dziękuję my za te miłe słowa. Pozwalają nam z wiarą patrzeć w przyszłość i angażować się jeszcze bardziej.
❤️❤️❤️
Pozdrawiam
Dr n. med. Robert Gajda

Szpitalny punkt triage’u

Przed Szpitalem Powiatowym Gajda – Med powstał punkt triage’u obsługiwany przez pracowników szpitala i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem postawienia punktu przyjęć jest zapewnienie jak największego bezpieczeństwa pacjentom będącym w szpitalu, personelowi medycznemu, pracownikom szpitala oraz szybkie wyselekcjonowanie nowych chorych.

Na razie w namiocie sprawdzana jest temperatura i zbierany wstępny wywiad (też ankieta). Dalszy triage odbywa się już w Izbie Przyjęć. Każdy pacjent zostanie skierowany do odpowiadającej jego stanu zdrowia strefy, tak aby personel medyczny wiedział, kto najpilniej potrzebuje pomocy, a kto może poczekać, gdyż jego życie nie jest zagrożone.

Prosimy o stosowanie się do wytycznych osób obsługujących szpitalny punkt triage’u.

Dyrektor
Dr n. med. Robert Gajda

Dziękujemy za kolejne uszyte maseczki

Dziękujemy za uszycie kolejnej partii maseczek z materiału podarowanego przez Panią Renatę Chymkowską.
OGROMNE PODZIĘKOWANIA kierujemy
❤️
❤️ ❤️ Pani Bogny Borek oraz jej ekipy: Pani Magdzie Markowskiej, Pani Anecie Szajczyk, Pani Teresie Zacharskiej;
❤️ ❤️ ❤️ Pani Agnieszce Marjańskiej.
Kochani dziękujemy.

 

Zakupiliśmy respirator

Dr Robert Gajda – Dyrektor Generalny Szpitala Powiatowego Gajda – Med, składa symbolicznie na ręce inicjatorki zrzutki, Pani Juli Szolc kwiaty dla wszystkich, którzy przyczynili się do zakupu respiratora.
Jeszcze raz WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ❤️❤️❤️

ETI Polam z pomocą szpitalowi

Jedna z czołowych firm na rynku europejskim, ETI Polam sp. z o.o. przekazała darowiznę w wysokości 12,5 tysiąca złotych dla Szpitala Powiatowego Gajda – Med na zakup specjalistycznych łóżek.
Dziękujemy Zarządowi ETI Polam sp. z o.o. za życzliwości, za okazane wsparcie w trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii COVID 19.
Jeszcze raz BARDZO DZIĘKUJEMY ❤️❤️❤️