Dzienniczek żywieniowy
Obecnie coraz więcej osób zmaga się z chorobami dietozależnymi. Jest to grupa schorzeń cywilizacyjnych, na których przebieg duży wpływ ma styl życia. Do tej grupy zalicza się między innymi:
– nadciśnienie tętnicze
– nadwaga i otyłość
– cukrzyca typu 2
– choroby układu krążenia
– niektóre nowotwory.
Najczęściej dolegliwości te rozwijają się u osób, które unikają aktywności fizycznej, żyją w ciągłym pośpiechu i stresie oraz nieprawidłowo się odżywiają.
Nie ma jednego, właściwego sposobu żywienia, dobrego dla każdego. Dieta powinna być dobrana indywidualnie do Twoich potrzeb, stylu życia i stanu zdrowia. Ważne jest, by była zbilansowana, czyli dostarczała Ci niezbędnych składników odżywczych z różnych grup produktów. By mieć pewność, że Twoje posiłki spełniają takie kryteria, warto przez jakiś czas je śledzić.
Kawa z cukrem po śniadaniu, kostka czekolady na podwieczorek i jogurt owocowy po kolacji. Gdy analizujesz swoją dietę, takie niewinne przekąski czasem umykają Twojej uwadze. To sprawia, że wysiłek włożony w zmianę nawyków żywieniowych idzie często na marne.
Dlaczego warto spisywać swój jadłospis?
1. Poprawisz swoje nawyki żywieniowe. Ich zmiana to trudne zadanie, które wymaga czasu i skrupulatności. Dlatego trzeba na bieżąco kontrolować np. liczbę wypitych szklanek wody, podjadanie między posiłkami i pory jedzenia.
2. Wyeliminujesz z diety alergeny. Prowadząc dzienniczek żywieniowy, łatwiej namierzysz składniki pokarmowe, które wywołują u Ciebie objawy alergii lub są przyczyną nietolerancji pokarmowej. Każda informacja zawarta w dzienniczku może naprowadzić Cię na jakiś trop.
3. Przygotujesz się do konsultacji z dietetykiem. Zanim specjalista zaproponuje Ci konkretne zmiany w diecie, musi wiedzieć, z czego składa się Twój dotychczasowy jadłospis i gdzie popełniasz błędy.
4. Ocenisz postępy w leczeniu niektórych chorób. Do schorzeń, które mają związek z dietą, zalicza się m.in. cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość oraz niektóre nowotwory. Uzupełnianie dzienniczka pozwoli Ci sprawdzić, jakie rezultaty daje zmiana diety.
5. Szybciej zobaczysz efekty diety. Czasem zapewne dziwisz się, skąd biorą się nadmierne kilogramy, skoro jesz tak mało? A może próbujesz bezskutecznie zwiększyć swoją masę ciała? Dopiero po spisaniu każdego posiłku i przekąski przekonasz się, ile tak naprawdę jesz i gdzie kryją się wszystkie kalorie.
Źródło: