Blog

Jakie są przeciwwskazania do szczepienia?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w dniu dzisiejszym informację opracowaną na podstawie zaleceń obowiązujących na dzień 23 marca 2021 r. dotyczącą przeciwskazań szczepienia przeciw COVID-19.

BEZWZGLĘDNE PRZECIWSKAZANIA DO SZCZEPIENIA:

 • uogólniona reakcja alergiczna (w tym anafilaksja) po poprzedniej dawce tej szczepionki;
 • uczulenie (obowiązkowo zapoznać się z ulotką) na jakikolwiek składnik szczepionki (np. zwłaszcza glikolu polietylenowym [PEG] wchodzącym w skład nanocząsteczki lipidowej preparatu Comirnaty i mRNA Moderny lub polisorbacie 80, który jest stabilizatorem w szczepionce ChAdOx1 nCoV-19).

ODROCZENIE SZCZEPIENIA: 

 • przebycie infekcji COVID-19; osoby o statusie ozdrowieńca powinny odczekać 3 – 6 miesięcy od wykonania szczepienia – Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło w komunikacie (8 marca 2021 r.), że po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów, stwierdzono iż szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać, zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni) –  dotyczy to też pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19;
 • zaostrzenie choroby przewlekłej – należy opóźnić do czasu ustąpienia objawów (okres rekonwalescencji) lub ustabilizowania się stanu pacjenta;
 • ostrą chorobą infekcyjną, przebiegająca z gorączką co najmniej 38,5 ºC.

Dotyczy to szczepienia preparatami: Comirnaty (Pfizer/BioNTech), mRNA Moderny, wektorową ChAdOx1 nCoV-19 (AstraZeneca).

09/04/2021 aktualności
29 Komentarzy
 1. Czy osoba chora na toczeń układowy rumieniowaty powinna się zaszczepić ?

 2. Mam sarkoidozę i liczne gozki oraz wszystkie wezly chlonne powiekszone czy moge sie szczepic na covid?

 3. Witam,
  Czy cierpiac na przewkla zatorowosci( 8 zatorow przebytych) i bioraca Warfin, oraz stwierdzenie przewlekle Human Immunodeficiency Virus (ludzkiego wirusa upośledzenia odporności.)
  Czy taka osoba powinna byc zaszczepiona czy jednak odczekac? poniewaz opinie sa odmienne.
  Bede wdzieczny za odpowiedz
  Dziekuje

 4. Witam a jak ja często mi się robi zator żyły w nodze czy mogę być szczepionka astra zaneca?

 5. Czy jak mam rzs oraz wzwb i wrzody żołądka czy mogę się zaszczepić na covid 19?

 6. Czy na poście warzywno – owocowym mogę przyjąć drugą dawkę szczepionki astra zeneka. Pilne

 7. Witam, czy w ciąży można się szczepić? Czy jest to przeciwwskazanie? Covid przechorowany w pazdzierniku

 8. Witam serdecznie czy jak jestem przeziebiona to moge sie zaszczepic na covid 19?

 9. Choruję na czerwienicę , nadpłytkowość , cukrzycę ,, miażdżycę, oporne w leczeniu nadciśnienie oraz POHP na tle alergicznym. Covid przeszłam w okresie letmim w miarę łagodnie , tj 3 dni wysokiej temperatury powyżej 38 o C i 4 dni osłabienia z temp. ok 35 st i poniżej. Tego faktu nigdzie nie zgłaszałam ,leczyłam się w odosobnieniu , domowymi sposobami typu imbir, czosnek, cytryna, miód i sok z malin . Po Covidzie pozostał mi niesłychanie męczący kaszel trwający do dziś . Czy w mojej sytuacji bezpiecznie jest się szczepić , skoro nadkrwistość skutkowała incydentami zakrzepowymi , na co mam potwierdzenie w badaniach doplerowskich tętnic ?

 10. Dzień dobry, czy wysoki poziom ATPO i ATG (przy chorobie Hashimoto ale bez hormonalnych zmian) może być przeciwwskazaniem?

 11. Byłam na szczepieniu pfizerem w sobotę, mówiłam że choruje na zakrzepice, zmiany troficzne i jestem miesiąc po ablacji i 10 dni po skleroterapii 2 perforatorów na obu nogach, na stałe leki na nadciśnienie, biskcard na serce, na stałe diosminex i polocard w zaostrzeniach fraxipsrine, zostałam zakwalifikowana bez mrugnięcia okiem przez młodziutka lekarkę? Moja rodzinna stwierdziła że to lekarz przed samym szczepieniem decyduje czy mogę być zaszczepiona a mi się wydaje, że jak wspomniałam o ablacji i skleroterapii oraz zmianach troficznych ta pani chyba nie wiedziała o czym mówię i czego dotyczy, stwierdziła że dziś się dobrze czuje to można szczepić, dziś tego żałuję że poszłam, jestem piąta dobę po szczepieniu, rano się wręcz dusiłam, serce chciało wyskoczyć, ciśnienie 190/95 ból brzucha, ból w nadbrzuszu aż do mostka, nogi drętwieją i bolą od zgięcia pod kolanem w górę, dziwny tępy ból w pachwinie,drętwienie stóp i rąk oraz ramion, zadzwoniłam rano po poradę domowa bo się czuje nie tego, zabiłam co prawda ciśnienie do 170/90 ale reszta to masakra, dostałam odp. Proszę wzywać pogotowie a człowiek się boi szpitala i czekania pod drzwiami na sorach po kilka godzin a potem umiera w samotności, czekam czy jeszcze więcej się pogorszy, dziś żałuję że poszłam do szczepienia bo nie wiem jak to się skończy przy moich schorzeniach i nie wierzcie że będziecie przechodzili rzetelną segregację czy powinniście być szczepieni….odbywa się to na zasadzie, wypełnij deklaracje, jeśli czegoś jesteś niepewien i nie zakreslisz to zrobią to za ciebie i proszę szybciutko iść się tam zaszczepić i nie hamować kolejki ot i wszystko, tyle jesteś wart człowieku. Mam 64 lata i byłam szczepiona pfizerem

 12. Według nie do końca skądinąd jednoznacznych opinii lekarzy jestem chory od kilku lat na toczeń. Ostatnio podejrzewa się też neuropatię. Podstawowe objawy to – od 4 miesięcy występujące w sposób ciągły – rozpierające, pulsujące uczucie ciężkości głowy, nudności, dreszcze, zaburzenia snu a przede wszystkim przy temperaturze zewnętrznej 36,6 płynące non stop z wnętrza podudzi,bioder, ramion uczucie jakby w środku tych organów temperatura była o kilka stopni wyższa. Czy taki stan rzeczy można uznać za gorączkę mogącą stanowić przeciwskazanie do szczepienia przeciw Covid.

 13. Czy można szczepić się AstraZenecą, jeśli przyjmuje się witaminę B12 w zastrzykach? Niedobór tej witaminy potwierdzony w badaniach przy jednoczesnym za wysokim poziomie średniej objętości płytek 12,3 (norma 7,5-12). Dziękuję

 14. Witam chciałabym się dowiedzieć czy jak mialam usunięta śledzione 2019 roku w lutym jest dlamnie bezpieczne zaszczepienie się na kowid. Chcę w lato udać się do Wielkiej Brytani.

 15. Ja właśnie dziś chciałam sie zaszczepić i niestety nie zostałam zakwalifikowana. Mam AZS i lecze się też na rzs .jest to choroba immunologiczna i niestety obie te choroby wykluczyły mnie że szczepienia. Może kiedyś wynajdą inna szczepionkę lub leki na to chorobstwo.

 16. Czy stłuczone żebra..nie så przeciwskazaniem do szczepienia na Covid19???

 17. Czy w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita można się zaszczepić przeciw covid19

  • O ile nie będzie miał/a Pan/Pani zaostrzenia choroby – ostrych objawów bólowych/krwawienia itp. to jestem pewien że Pana/Panią zaszczepią. Nie jest to przeciwskazanie bezwzględne do szczepienia (patrz wyżej) najwyżej odroczenia do czasu ustabilizowania choroby.

  • Ciekawi mnie to bo sama jestem chora na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeżeli będziesz ci wiedziała na powyższy temat- proszę, daj znać. Tel. 513702797. Marta

 18. Pytałam lekarzy o p/wskazania w moim przypadku, mają różne zdanie . Telefonicznie, przed datą szczepienia zapytałam konkretnie w punkcie szczepień czy mogę się zaszczepić w przypadku, gdy od kilku dni przyjmuję hydrocortisonum-SF w dawce 30 mg/doba i nadal będę przyjmować z powodu niedoczynności kory nadnerczy.
  Poza tym miałam w przeszłości wstrząs anafilaktyczny po domięśniowym zastrzyku penicyliny. Stosuję również sterydy wziewne, leki na RZS, serce (po 2-ch ablacjach i rozrusznik ICD), Hshimoto i in.
  . Chciałabym uchronić się przed zakażeniem, lecz do szczepienia nie jestem do końca przekonana czy jest dla mnie bezpieczne, ewentualnie którą szcsepionkę wykluczyć?

  Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam pani Janino,bardzo proszę o kontakt odnośnie szczepienia i niedoczynnosci nadnerczy

   • Dzień dobry,
    Niestety wciąż nie mogę przekonać się do szczepionki z uwagi na problemy z niektórymi lekami. W przeszłości przeszłam 2-krotnie wstrząs po ketonalu w zastrzyku (ketonal zawiera glikol propylenowy, natomiast szczepionka glikol polietynowy – jak one się mają do siebie?), reakcja alergiczna wystąpiła u mnie także po podaniu encortonu oraz po użądleniu osy. Zglosilam się na konsultację do internisty, który stwierdził, że nie zakwalifikowałby mnie do szczepienia, zwłaszcza, że nie choruję na nic, od ponad 5 lat nie miałam żadnej infekcji. Doradzono mi kontakt z alergologiem, tu rozmowa była dosyć sucha i ogólna typu „korzyści globalne przewazają, ryzyko jest minimalne” a to nie przemawia do mnie, mam 3 dzieci, w tym jedno malutkie i chcę do domu wrócić żywa to jest dla mnie największa korzyść. Nie jestem przeciwniczką szczepień i jak widać mocno rozważam, by się jednak zdecydować ale nigdzie nie mogę zdobyć fachowej porady. Martwię się, bo teraz podobno nie tylko lekarze mogą kwalifikować. Dodatkowo przyjmuję antykoncepcję hormonalną, a tu znowu nie radzą takim kobietom stosować pewnego rodzaju szczepionki, a jak wiadomo preparatu wybrać nie mogę. Czy u Państwa można otrzymać rzetelną poradę? Z góry dziękuję bardzo

   • Mam Hashimoto i niedoczynność minęło już 11 tygodni od szczepienia Astrą, moje wyniki nadal w normie i czuje się dobrze

  • Czy mając niewydolność żylną kończyn dolnych i brak zastawki oraz kwalifikacje do usunięcia żylaka mogę szczepiić. Od 19 roku życia choruję na niewydolność żylną. Obecnie mam 46 lat.Jestem po amputacji piersi i mam guzki tarczycy. Ponadto od 2 lat walczę ze stanem zapalnym zatoki przynosowej (w ubiegłym roku miałam usunięty torbiel). Będę wdzięczna za udzielenie odpowiedzi

  • A osoby z podwyższonymi płytkami krwi powinni się szczepić wynik 421 najwięcej było 447 ? Norma do 400?

  • Dobry wieczór, przyjmuje Betaloc 2,5mg dziennie na zaburzenia rytmu serca, Effectin 150 na depresje oraz antykoncepcję hormonalną, czy są to przeciwskazania do szczepienia ( szczepionka astra zeneca).

  • Zmiany naczyniopochodne 3 ogniska sa przeciwskazaniem?

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.