Blog

Kto może się szczepić przeciw COVID-19?

Masz pytanie dotyczące szczepionki przeciw COVID-19⁉️

👉 Zadzwoń pod numer 989 – infolinia jest dostępna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Jakie choroby przewlekłe wykluczają podanie szczepionki?

✅ Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, w tym również w grupach ryzyka osób z chorobami przewlekłymi, są potwierdzone w badaniach klinicznych prowadzonych w licznych grupach uczestników.
Lista chorób przewlekłych, które nie są przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19 została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie mogła podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi oraz informacjami instytucji oceniających i dopuszczających na rynek szczepionki przeciwko COVID-19.
 ⛔️ Lista chorób współistniejących obejmuje: przewlekła choroba nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata.

Pacjenci, u których występują ww. choroby, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.

Czy choroby płuc są przeciwwskazaniem do szczepień?

✅ Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 choroby płuc, a także POCHP nie są przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19.

Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki. Podanie szczepionki należy odroczyć w przypadku wystąpienia ostrego przebiegu choroby zakaźnej z gorączką.

Według stanu na 14.12.2020 r. w rekomendacjach Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono do realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 szczepionkę mRNA firmy Pfizer/BioNTech, wskazano m.in., że nie zaleca się szczepienia w trakcie leczenia immunosupresyjnego, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w tej grupie pacjentów. Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Czy szczepionkę będą mogli przyjmować pacjenci onkologiczni, poddawani np. chemioterapii? Oni są przecież w grupie podwyższonego ryzyka.

✅ Pacjenci onkologiczni znajdują się w grupie ryzyka i będą mogli przyjmować szczepionkę, jednak optymalny czas szczepienia należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.

Czy to, że biorę stale leki (serce, cholesterol itd.) nie jest przeciwwskazaniem (może jakiś lek/grupa leków zawiera składnik, który stanowiłby niebezpieczne połączenie ze składem szczepionki na COVID-19)?

✅ Nie, przyjmowanie systematyczne leków z powodu chorób przewlekłych nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.

Czy osoby chore na COVID (np. bezobjawowo) mogą przyjąć szczepionkę bez ryzyka?

✅ Osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2, nie wykazujące objawów mogą być zaszczepione. Natomiast osoby, które chorują na COVID-19, a więc  mają objawy, nie mogą być zaszczepione.

Czy szczepionki będą podawane starszym osobom z chorobami przewlekłymi?

✅ Tak, osoby starsze z chorobami przewlekłymi należą do grupy ryzyka zachorowania na COVID-19, dlatego będą miały możliwość zaszczepienia w pierwszej kolejności.

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży?

✅ Według stanu na 14.12.2020 r. w rekomendacjach Komitetów Doradczych ds. Szczepień w Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie dopuszczono do realizacji programu szczepień przeciw COVID-19 szczepionkę mRNA firmy Pfizer/BioNTech, wskazano m.in., że nie zaleca się szczepienia w okresie ciąży i karmienia piersią, z uwagi na to, że nie prowadzono badań klinicznych w takich grupach pacjentów.

Czy złe wyniki badań krwi (np. stwierdzona anemia) wykluczają możliwość szczepień?

✅ Nie, anemia nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19.

Czy osoby niepełnosprawne (fizycznie/umysłowo) mogą przyjąć szczepionkę?

✅ Tak, jest to nawet zalecane. Osoby niepełnosprawne często wymagają opieki ze strony innych osób, lub przebywają z wieloma osobami w miejscach opieki. Są zatem bardziej narażone na zakażenie i zachorowanie.

Czy jak się szczepiłam na grypę na jesieni, to czy mogę się teraz zaszczepić na koronawirusa?

✅ Tak, nawet jest to silnie zalecane. Szczepionka przeciw grypie chroni przed objawami grypy i powikłaniami w przebiegu grypy. Szczepionka przeciw COVID-19 chroni przed objawami COVID-19 wywołanymi wirusem SARS-CoV-2.

Ponadto z badań wynika, że istnieje możliwość występowania koinfekcji, czyli zakażeń wywołanych jednocześnie np. dwoma drobnoustrojami, wirusem grypy i wirusem SARS-CoV-2. Zaszczepienie przeciw grypie i przeciw COVID-19 może uchronić przed dwoma niebezpiecznymi chorobami w okresie trwającego sezonu infekcyjnego.

Jestem zaszczepiony na gruźlicę. Czy powinienem się szczepić przeciwko COVID-19?

✅ Tak, ponieważ nie udowodniono ochronnego działania szczepionki BCG przeciw gruźlicy w ochronie przed COVID-19. Szczepionka BCG przeciw gruźlicy i szczepionka przeciw COVID-19 to dwie różne szczepionki, które chronią przed dwoma różnymi jednostkami chorobowymi.

Czy osoby uczulone mogę przyjmować szczepienia?

✅ Zgodnie z ogólnymi zasadami dotyczącymi szczepień, przeciwwskazaniem do szczepienia jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 oraz ciężka reakcja alergiczna na substancję czynną lub inny składnik szczepionki.

Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Miałem operację. Ile muszę odczekać, żeby się zaszczepić?

✅ Nie ma wymagań dotyczących wymaganego odstępu czasu pomiędzy operacją a szczepieniem. Szczepienie można wykonać, jeżeli nie występują objawy choroby z gorączką. Decyzję podejmuje osoba kwalifikująca do szczepienia, na podstawie wywiadu i badania.

Czy lepiej się od razu zaszczepić, czy w sezonie letnim?

✅ Najlepiej zaszczepić się jak najszybciej, jak tylko będą dostępne szczepionki, niezależnie od pory roku.

Czy polskie instytucje – takie jak GIF, czy GIS, URPL – również przebadały lub zaopiniowały szczepionkę pod względem bezpieczeństwa?

👉 Zgodnie z art. 119a ustawy Prawo farmaceutyczne, produkty lecznicze dopuszczone po raz pierwszy na podstawie ustawy do obrotu na terenie RP kierowane są przez Inspekcję Farmaceutyczną do badań jakościowych prowadzonych przez jednostki uprawnione, bezpośrednio przez podmiot odpowiedzialny na podstawie decyzji wydanej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wg stanu na 11 grudnia 2020 r. jeszcze nie ma ostatecznej decyzji EMA o dopuszczeniu do obrotu tych szczepionek.

Szczepionki przeciw COVID-19 poddawane są procedurze dopuszczenia do obrotu na poziomie centralnym przez Europejską Agencję Leków. Nie jest to odosobniona sytuacja. Dotyczy to wszystkich produktów leczniczych, w tym szczepionek, które zawierają nową substancję czynną. Zdecydowana większość opracowywanych w ostatnich latach szczepionek przeciw innym chorobom, jest również oceniana przez Europejską Agencję Leków.

Prowadzona jest też intensywna współpraca z agencjami narodowymi, której celem jest zapewnienie pacjentom bezpiecznych i skutecznych szczepionek.

Eksperci Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, którzy pracują w komitetach naukowych i grupach roboczych Europejskich Agencji Lekowej biorą udział w procesie opiniowania dokumentacji szczepionek przeciw COVID-19. Polscy eksperci Europejskiej Agencji Lekowej uczestniczą też posiedzeniach specjalnej grypy Agencji dedykowanej COVID-19.

Państwowa Inspekcja Sanitarna współuczestniczy w procesie nadzoru nad bezpieczeństwem szczepionek poprzez udział w systemie rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych zgłaszanych przez lekarza, który taki odczyn rozpoznaje.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF), Państwowa Inspekcja Sanitarna i Główny Inspektorat Sanitarny (GIS), Wojskowa Inspekcja Sanitarna, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH), Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) zostaną zaangażowane w działania związane z nadzorem nad bezpieczeństwem szczepień: w proces kontroli, monitoringu i weryfikacji procesu szczepień pod kątem badania podejrzeń o wystąpienie wad jakościowych, działań niepożądanych lub niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Więcej PYTAŃ I ODPOWIEDZI znajdziecie PAŃSTWO na stronie MINISTERSTWA ZDROWIA !!!

 

30/12/2020 aktualności
51 Komentarzy
 1. Dzień dobry, pytanie czy mogę byc szczepiona na Covid jezeli nie bylam szczepiona na gruzlice ktora przebyłam jako dziecko (dosc łagodnie miałam, kontakt z chorym oraz bralam leki, wykryto u mnie lekkie zwapnienie pluc)?? Dziekuje za odpowiedz

 2. Proszę o opinię czy mogę się zaszczepić na covid_19 bo choruje na luszczycowe zapalenie stawów i leczona jestem Metex

 3. Kwalifikacja przez lekarza POZ to kpina, wypełnienie ankiety i jedno dwa pytanka. Dostęp do genetyka czy immunologa graniczy z cudem.

 4. Mam zwapnienie płuc,problemy z oddychaniem,chłoniak,cholesterol,wysoki d-dimer ,choroby z krążeniem i reumatoid atraityzm czy mam się szczepić proszę o odpowiedź mam 77 lat i podwyższoną temp.ciała

 5. Czy w trakcie brania szczepionki Luivac 3 mg (tabletki) mogę się zaszczepić na Covid 19 ?

 6. Biorę szczepionkę uodparniającą (tabletki) Luivac 3 mg przez dwa tygodnie (pierwsza dawka) , czy mogę się jednocześnie zaszczepić na Covid 19 ?

 7. Ela
  czy maja jedna nerkę i jaskrę mogę się zaszczepić przeciw covid? Nadmieniam,iż mam 70 lat.

  • Czy mając jaskrę,astmę, nadciśnienie rozrusznik serca i biorąc xalerto mogę się zaszczepić na koronawirusa, mam 76l

 8. Czy z alergicznym zapaleniem pluc, zwloknienie i guzki moge sie zaszczepic ?

 9. Prosze o odpowiedz Choruje na czerwience prawdziwa ,mam 63 lata kiedy moge najszybciej sie zaszczepic przeciw Covit i gdzie.Pozdrawiam

 10. nie otrzymalam odpowiedzi na zapytanie .
  czy moge sie zaszczepic biore encorton ,mam podostre zapalenie tarczyca trwa to juz od lipca 2019 r,

  • Choruję na chorobę autoimmunologiczną (colitis ulceroza) oraz mam astmę i alergię. Czy te choroby wykluczają podanie szczepionki? Mam 52 lata i pracuję w szkole.

  • Ja też biorę encorton czy mogę się zaszczepić?

 11. Padaczka a szczepionka na COVID19 jest zalecane szczepienie czy lepiej się wstrzymać

  • Prosze o odpowiedz Choruje na czerwience prawdziwa ,mam 63 lata kiedy moge najszybciej sie zaszczepic przeciw Covit i gdzie.Pozdrawiam

 12. choruje na podostre zapalenie tarczycy ,biore lek o nazwie enkorton czy moge sie zaszczepic .

 13. Czy chory na astmę 84 letni mężczyzna z nadciśnieniem niewydolnością krążenia może się szczepic

  • Proszę poczytac co sie dzieje z osobami 80+ z różnymi chorobami po zaszczepieniu/Norwegia, Belgia, USA/ po prostu umierają. Nikt nie testowal szczepionki na takich osobach

  • Nie szvzepićszczepionka nie testowana na takich osoba ch.

 14. Jestem alergikim uczulonym na nikiel czy mogę się zaszczepic na kowit 19

 15. „Przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19 jest reakcja anafilaktyczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19” – czyli nie powinienem przystępować do szczepienia, jeśli przystąpiłem do szczepienia i była reakcja alergiczna? Czy w takim razie dokument o przeciwwskazaniu wydawany jest przez wróżkę, czy przez wydział podroży w czasie NATO?

  • Mam padaczkę jestem na lekach przeciw padaczkowych. Szczepionka na covid19 nie zaszkodzi,nie pogorszy się stan zdrowia. Ostatni napad padaczkowy miałem pułtora roku temu.

  • Padaczka a szczepionka na COVID19 jest zalecane szczepienie czy lepiej się wstrzymać

 16. Czy po Zespole Guillaina-Barrego mogę się szczepić?

  • Czy osoby przyjmujące lek Pradaxa 150 mg, mogą się szczepić?

  • Przyjmuję leki :meprelon i padolten czy mogę się zaszczepić? MAM 78 LAT,

  • Odradzilabym, pracuje w klinice i pracownicy kliniki jako pierwsi musieli sie szczepić co oczywiscie tego nie zrobilam,tez choruję na epilepsję od 4 lat i moj lekarz mi odradzil bo po szczepionce moga byc skutki uboczne i moze dojsc do ataków.

 17. Czy będąc 10 dni po usunięciu pęcherzyka żółciowego mogę się zaszczepić na Covid 19? Dziękuję za odpowiedź!

  • Też nie wiem czy dostanie Pani odpowiedź…. Musi Pani organizm wytworzyć przeciwciała po szvzepoince a z czego jak poziom leukocytow niski… Ale niech wypowiedzą się autorytety medyczne… Immunolodzy czy genetycy niezależni i trzeba czytać ulotki po kolei tych szczepionek co tam jest napisane… Mozna też się jeszcze wstrzymać bo są szczepienia dobrowolne póki co…

   • Choruje na zapalenie stawow zwyrodnieniiwych i biore leki na umiarowanie bucie serca czy moge sie zaszczepic

 18. Choruje na sarkoidoze płuc. Czy mogę się szczepić na covid???? Nie biorę żadnych leków na te chorobę.

 19. Proszę o informację, czy choroba polimialgia reumatyczna i zażywanie Metypredu jest przeciwskazaniem do zaszczepienia na się przeciw Covid-19?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, do reumatologa na konsultację telefoniczną termin jest 3 miesiące.
  Podrawiam.

  • moja mama dzisiaj została zaszczepiona w ramach 80+, od listiopada 2020 r. przyjmuje Metypred 4 mg w związku ze stanami zapalnymi stawów barkowych; lekarz, który był obecny przy szczepieniu powiedział, że to nieduża dawka ale generalnie tego typu leki mogą wpłynąć na mniejszą odpowiedź immunologiczną organizmu jeśli chodzi o szczepionkę,czyli po polsku: może dawać mniejszą skuteczność; poszczepieniu kilka godzin mama czuje się dobrze;

 20. Na wielu stronach internetowych znajduję bardzo różne opinie na temat przeciwwskazań do szczepienia na Covid-19, bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedź, czy osoba z chorobą autoimmunologiczną (polimialgia reumatyczna), która zażywa leki immunosupresyjne (metyored), może być zaszczepiona przeciw Covid-19. Na konsultację telefoniczną do reumatologa trzeba czekać 3 miesiące a lekarz pierwszego kontaktu z tym pytaniem odsyła do specjalisty i tak koło się zamyka.
  Bardzo serdecznie proszę o odpowiedź, pewnie wiele osób zainteresuje ta kwestia, jest tyle chorób autoimmunologicznych, nie tylko reumatoidalnych a tak ciężko dostać jasną i zrozumiałą odpowiedź.

  • Nie wiem czy dostanie Pani odpowiedź… Chyba na immunisupresyjnym leczeniu nie… Ale niech wypowiedzą się autorytety w tym temacie… Ja też mam wątpliwości co do swojej choroby…. Jedni nie widzą przeciwskazań a w ulotce Moderny jest to co mnie dotyczy… No to nie wiem dalej…

   • Czy chory na astmę 84 letni mężczyzna z nadciśnieniem niewydolnością krążenia może się szczepic

 21. W wielu komentarzach i opiniach (lekarzy) na stronach internetowych można przeczytać, że osoby z chorobami autoimmunologicznymi mogą szczepić się na Covid-19, warunkiem jest stan ogólny pacjenta, chodzi o to aby chory na chorobę przewlekłą nie był w trakcie zaostrzenia choroby. Wielu takich pacjentów zażywa leki immunosupresyjne (sterydy), które obniżają odporność. Dlatego mam wątpliwości, czy można się szczepić czy nie (chodzi mi o choroby RZS, polimialgię reumatyczną), bo tak jak wcześniej napisałam, nie znalazłam nigdzie jednoznacznej odpowiedzi.
  Proszę o informacje w tym temacie bo o konsultację telefoniczną z reumatologiem trzeba czekać 3 miesiące, a lekarz pierwszego kontaktu odsyła do specjalisty i robi się zamknięte koło.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 22. Witam mam chorobę niedokrwistosc automologiczna czy jak to się pisze.. Od 2011roku miałam przetaczana krew kilka razy mam więcej białych krwinek niż czerwonych lekarz w opisie napisał że niby mam jedna grupę krwi ale żeby mi podać krew muszą kilka rodziaji krwi łączyć ze mam jakaś wadę w krwi czy mieszankę i takie transfuzje. Mam robione w jednym szpitalu wojskowym.. Moje pytanie czy mogę się za szczepić na covid19..?..

  • Też nie wiem czy dostanie Pani odpowiedź…. Musi Pani organizm wytworzyć przeciwciała po szvzepoince a z czego jak poziom leukocytow niski… Ale niech wypowiedzą się autorytety medyczne… Immunolodzy czy genetycy niezależni i trzeba czytać ulotki po kolei tych szczepionek co tam jest napisane… Mozna też się jeszcze wstrzymać bo są szczepienia dobrowolne póki co…

 23. Czy osoby przyjmujące leki immunosupresyjne mogą się zaszczepić? Choruję na reumatoidalne zapalenie stawów i przyjmuję Metex.

  • Z tego co ja wiem to na sterydach nie można .

  • mam ten sam dylemat

  • Na lekach immunosupresyjnych można się szczepić ale dobrze by było aby lekarz zlecił minimalną dawkę leku wtedy. Towarzystwo reumatologiczne wystosowało rekomendacje, trzeba poszukać w necie. Z tego co czytałam leki te nie wchodzą w reakcję ale mogą znacznie zmniejszyć działanie szczepionki. W tym jest problem

  • Proszę o opinię czy mogę się zaszczepić na covid_19 bo choruje na luszczycowe zapalenie stawów i leczona jestem Metex

 24. czy mogę się zaszczepić (63lata) choroba leśniowskiego -crona, uczulona na pyralginę,usunięta śledziona i 50% jelita,nadciśnienie

  • Byłam zaszczepiona na Pneumokoki czy mogę przyjąć szczepionke covidowa?

  • No nie wiem….. Ale lekarz kwalifikuje przecież… Póki co są szczepionki dobrowolne… Mozna jeszcze się wstrzymać i zasięgnąć porady immunologa lub genetyka czy kogoś mądrego..

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany.