Badanie osteoporozy
Badanie kręgosłupa lub główki kości udowej wykonuje się na leżąco. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie należy się nim stresować ani go bać.
Szkielet człowieka szczytową masę osiąga, gdy mamy około 25 lat. Niestety wraz z upływem lat nasze kości zmniejszają swoją gęstość i masę, tracąc zbitą strukturę i przybierając formę gąbczastą. Ostatecznie proces ten, przebiegając przez fazę osteopenii, może doprowadzić do osteoporozy, która oznacza większą podatność na urazy, a zwłaszcza złamania. Niestety bardzo często obie fazy tej choroby potrafią nie dawać żadnych odczuwalnych objawów, a dowiadujemy się o nich przy pierwszym poważniejszym urazie kości lub w przypadku kobiet podczas profilaktycznych badań po przejściu okresu menopauzy. W obu przypadkach problemem jest nie tylko zbyt późne rozpoznanie choroby ale także brak wyjściowych danych do porównania wyników i zauważenia tempa zachodzących zmian.
Badanie densytometryczne powinien wykonał każdy, kto przekroczył wiek 30 – 40 lat. Szczególnie jeśli wie się, że rodzice mieli osteoporozę. Warto zapamiętać, że zgodnie z grafikiem zalecanych badań profilaktycznych, pierwszą densytometrię kobiety powinny wykonać po 50 roku życia, a mężczyźni po 60. W tym wieku gdy wyniki są dobre to badanie należy powtarzać raz na dwa lata.
Do ZOBACZENIA na badaniu 13 listopada (środa) 2024r.
- Szpital Powiatowy Gajda – Med w Pułtusku ul. T. Kwiatkowskiego 19 w godzinach 9:00 – 13:00
- Przychodnia Szpitala Powiatowego Gajda – Med w Pułtusku ul. 3 Maja 5 w godzinach 14:00 – 18:00