Dbaj o jamę ustną
Stan zdrowia jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia i jakość życia. Jama ustna to miejsce, gdzie gromadzi się wiele bakterii (700 rodzajów). Czyszczenie zębów z kamienia jest konieczne niemalże u każdej dorosłej osoby. Siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów jest przede wszystkim zepsute uzębienie. Bakterie kumulują się także w kieszonkach dziąsłowych. Podczas prostych czynności takich jak szczotkowanie zębów, nitkowanie czy nawet gryzienie twardszych pokarmów może dojść do przerwania ciągłości drobnych naczyń krwionośnych w dziąsłach lub w błonach śluzowych. Dla bakterii oznacza to otwartą drogę do różnych organów znajdujących się w naszym ciele. Drobnoustroje często upatrują sobie takie narządy jak serce, płuca, nerki, wątroba albo mózg, gdzie docierają wraz z krwią i dalej kontynuują swoją szkodliwą działalność, zaburzając funkcjonowanie tychże narządów.
Warto dbać o jamę ustną już od najmłodszych lat i wypracować zdrowe nawyki. Ból i braki w uzębieniu mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka.
Ząb składa się z 2 podstawowych elementów: korony i korzenia. Korona to część zęba widoczna ponad dziąsłem. Dbaj o higienę, szczotkuj zęby 2 razy dziennie i używaj nici dentystycznej.
Najważniejsze mycie odbywa się wieczorem, a nie z rana. Dzieje się tak dlatego, że ślina, którą produkuje organizm, jest wrogiem dla szalejących w jamie ustnej bakterii. Podczas snu produkujemy jej znacznie mniej, więc jeśli nie usuniemy wieczorem bakterii szkodliwych, będą przez kilka godzin naszego wypoczynku przyczyniać się do powstawania próchnicy oraz choroby dziąseł. Powstający w jamie ustnej kwas jest wrogiem naszych kości, więc jeśli zaraz po posiłku rozprowadzimy go po zębach, przyniesie to więcej szkody niż pożytku. Zęby warto wyszczotkować minimum 30 minut po jedzeniu, gdy ph wróci do normy.
Staranne oczyszczanie zębów jest jednym z kluczowych czynników sprzyjających ich zdrowiu. Jego celem jest niedopuszczenie do tworzenia się płytki nazębnej i/lub szybkie i dokładne jej usuwanie.
Do oczyszczenia zębów niezbędne są następujące przybory:
– szczoteczka do zębów, która może być manualna (z włóknami średnio twardymi, medium), soniczna lub elektryczna,
– pasta do zębów z fluorem o stężeniu 1450 ppmF2. Fluor działa przeciwbakteryjnie, wzmacnia szkliwoi powoduje, że jest ono bardziej odporne na działanie kwasów, które powstają w jamie ustnej,
– nić dentystyczna, który służy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.
Dodatkowo można stosować płukanki profilaktyczne z fluorem (bez alkoholu) oraz specjalne pasty zawierające minerały.
Pamiętaj regularne wizyty u dentysty oraz właściwa profilaktyka są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.
Stosuj pastę do zębów z fluorem (zalecana zwartość: 1450 ppm) – jest on jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z próchnicą.
Unikaj nikotyny i ogranicz spożycie alkoholu, które zaburzają pracę ślinianek. Ślinianki wytwarzają wówczas zbyt mało śliny o neutralnym pH i bakterie nie są wraz z nią wypłukiwane z jamy ustnej.
Ogranicz spożycie cukrów, słodyczy, napojów gazowanych i słodkich przekąsek – nie dostarczają niezbędnych składników odżywczych, a powodują próchnicę.
Prawidłowa dbałość o zdrowie jamy ustnej pozwala osobom starszym zachować na dłużej własne zęby. Naturalne uzębienie poprawia jakość życia i wpływa na dobre samopoczucie. Nawet jeśli używasz protez zębowych, musisz dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę.
Źródło: