Blog

Jak uniknąć wielu chorób?

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust. W efekcie przenosimy je na siebie i zarażamy się wieloma groźnymi chorobami. Zapobiega temu dbanie o higienę.
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90% bakterii. Żeby uzyskać najlepszy efekt potrzebne jest niecała minuta.
Na naszych dłoniach może żyć nawet do 5 milionów chorobotwórczych drobnoustrojów na centymetrze kwadratowym skóry; wirusy przeziębienia i grypy, wirusy opryszczki, wirusy żółtaczki pokarmowej, wirusy HAV, jaja glisty ludzkiej, jaja owsików, jaja tasiemca, rotawirusy i norowirusy, salmonelle, gronkowce złociste.

Do mycia rąk wystarczy użyć ciepłej wody i mydła. Gajda – Med radzi aby zawsze MYĆ RĘCE po:
powrocie do domu; korzystaniu z toalety lub zmienieniu dziecku pieluszki; kasłaniu lub kichaniu lub wydmuchiwaniu nosa; zabawie ze zwierzakiem lub sprzątaniu po nim; dotykaniu pieniędzy; wyjściu z placówki zdrowotnej lub apteki; korzystaniu z komunikacji; wyniesieniu śmieci; obróbce niegotowanego mięsa, ryb oraz jajek.
oraz zawsze przed:
dotykaniem produktów spożywczych; przygotowywaniem posiłku; jedzeniem lub karmieniem dziecka; zmianą soczewek kontaktowych lub dotykaniem oka z innego powodu.

Jak myć ręce?

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.

ŹRÓDŁO: MINISTERSTWO ZDROWIA

GŁÓWNY INSPEKTOR SANITARNY

22/07/2023 aktualności

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.