Nie lekceważ symptomów udaru!
Udar mózgu, czyli obumarcie jego części, to wynik zatrzymania dopływu krwi. W niektórych przypadkach zanim dojdzie do pojawienia się objawów neurologicznych udaru mózgu, pojawiają się objawy ostrzegawcze.
Podejrzewasz (zwróć szczególną uwagę na moment pojawienia się objawów) UDAR MÓZGU u siebie lub Twoich bliskich?
Szybkie działanie jest NIEZBĘDNE. Komórki nerwowe mózgu są wrażliwe na niedotlenienie i zaczynają obumierać już w ciągu 4 minut od chwili wystąpienia niedokrwienia.
Leczenie może odwrócić bądź znacznie ograniczyć skutki udaru, jednak przynosi najlepsze rezultaty gdy zostanie wdrożone najpóźniej 3 godziny od początku wystąpienia objawów.
Najczęstsze objawy UDARU MÓZGU:
✅ Osłabienie mięśni twarzy, drętwienie twarzy – np. kącik ust opadający po jednej stronie.
✅ Kłopoty z mówieniem i rozumieniem tego, co mówią inni. Możesz doświadczyć trudności ze zrozumieniem mowy lub sam mieć kłopoty z mówieniem. Osłabienie mięśni gardła i języka powodują, że chory ma trudności w mówieniu (mowa staje się niewyraźna, trudna w zrozumieniu) i połykaniu.
✅ Paraliż lub drętwienie rąk lub nóg (niedowład kończyny górnej i/lub dolnej). Może wystąpić nagłe drętwienie, osłabienie lub porażenie twarzy, ręki lub nogi. Często dotyczy to tylko jednej strony ciała. chory ma trudności w poruszaniu nią, czasami nie może wykonać nią żadnego ruchu. Niekiedy opisuje drętwienie połowy ciała lub jakiegoś obszaru zlokalizowanego po jednej stronie ciała. Postaraj się jednocześnie podnieść obie ręce nad głowę. Jeśli jedno ramię zacznie spadać, być może masz udar.
✅ Zaburzenia widzenia – takie jak podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia, a nawet utrata wzroku w jednym oku. Problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach. Możesz nagle widzieć niewyraźne lub mieć ciemne plamy w polu widzenia w jednym lub obu oczach lub możesz widzieć podwójnie.
✅ Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów – chory ma trudności w poruszaniu się, często się potyka lub upuszcza przedmioty.
✅ Nagły, bardzo silny ból głowy, który pojawia się w przypadku wystąpienia krwotoku podpajęczynówkowego. Ból głowy. Mogą towarzyszyć wymioty, zawroty głowy lub zaburzenia świadomości, może wskazywać to na udar.
✅ Kłopoty z chodzeniem. Możesz się potknąć lub stracić równowagę. Możesz również mieć nagłe zawroty głowy lub utratę koordynacji ruchowej.
✅ Zaburzenia lub utrata przytomności – chory może być senny, trudno go dobudzić, mówi nieskładnie, nie wie co się z nim dzieje, gdzie jest lub też całkowicie traci przytomność i nie reaguje na szturchanie i polecenia głosowe.
Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy udaru, nawet jeśli wydają się pojawiać i mijać lub całkowicie znikają.
Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twojej obecności może mieć udar, działaj szybko i sprawdź:
- U – utrudniona mowa. Poproś o powtórzenie prostej frazy. Czy mowa jest niewyraźna lub dziwna?
- D – dłoń opadnięta. Poproś osobę, aby podniosła obie ręce. Czy jedna ręka opada w dół? A może nie może podnieść jednej ręki?
- A – asymetria ust. Poproś tę osobę, aby się uśmiechnęła. Czy opadnie jedna strona twarzy?
- R – rozmazane widzenie. Spytaj, czy widzi wyraźnie.
Najważniejszy jest czas. Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub na pogotowie ratunkowe: 999.
Istnieją 3 rodzaje udarów:
👉 udar niedokrwienny, który stanowi ok. 80% przypadków. W jego przypadku najczęściej dochodzi do zamknięcia tętnicy i ograniczenia dopływu krwi do mózgu
👉 udar krwotoczny, ok. 20% przypadków, powstaje w wyniku krwotoku śródmózgowego lub podpajęczynówkowego
👉 udar żylny, występujący w mniej niż 1% przypadków, jest konsekwencją zakrzepicy zatok żylnych mózgowia.
Źródło: NIESPODZIEWANY UDAR
Moja mama jest też po udarze pomoc
miała szybko tylko pani doktor na izbie była tak mądra że oddała po 5 godzinach do domu bo udaru nie ma a na drugi dzień to samo ale było już za późno doszło do rozległego udaru niestety przkuta do wuzka a pani doktor ma się dobrze i dalej leczy czyli nie leczy raczej to jest szkodnik Inowrocław
Jestem po dwóch udarach operacji na otwartym mózgu i śpiączce powiem jak się objawiło początek był taki że mówili że zatrucie mam po czymś wymioty były potem duży ból głowy. Tak się zaczął udar niedokrwienny nie zawsze wymioty to są z zatrucia. Gdyby szybko wtedy została zrobiona tromboliza byłoby ok ale lekarze byli mądrzejsi choć mówiłam że czuje tu problem neurologiczny teraz jestem sparaliżowana lewa strona cala niezdolna do samodzielnej egzystencji. I bez ratunku teraz chyba znowu coś bo tracę równowagę nie ustoje
Tak to z nimi jest. Lekarz myśli że nikt nie myśli.