Blog

OSTEOBUS – badania osteoporozy w Gajda – Med

ZAPRASZAMY do OSTEOBUSU na badanie diagnostyczne OSTEOPOROZY!

19 CZERWCA – UL. 3 MAJA 5 W GODZINACH OD 14:00 DO 18:00 Przychodnia Szpitala Powiatowego Gajda – Med w Pułtusku 

21 CZERWCA – UL. PIOTRA SKARGI 23/29 W GODZINACH OD 9:00 DO 13:00 Centrum Medycznym Gajda – Med w Pułtusku 

21 CZERWCA – UL. KWIATKOWSKIEGO 19 W GODZINACH OD 14:00 DO 18:00 Szpital Powiatowy Gajda – Med w Pułtusku 

Osteoporoza nazywana jest czasem „cichym złodziejem kości”. Polega na stopniowym zanikaniu tkanki kostnej, aż struktura kości staje się podobna do gąbki. Taka kość jest słaba i jeśli dojdzie do niewielkiego nawet urazu, ulega złamaniu. Bardzo wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się, że choruje na osteoporozę. Warto wiedzieć, że zanik tkanki kostnej nie boli i postępuje bezobjawowo, stopniowo osłabiając kości. Ryzyko osteoporozy wzrasta z wiekiem i częściej dolegliwość ta dotyka kobiet niż mężczyzn. Istotne w jej rozwoju są również czynniki genetyczne. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

Wczesna diagnostyka, prawidłowe odżywianie, utrzymanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna stanowią podstawowe elementy walki z chorobą. Zachęcam do skorzystania z badania, którego wynik pacjent otrzymuje bezpośrednio po wykonaniu pomiaru.

Badanie gęstości kości, czyli densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju. Pozwala także na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza, jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia oraz mężczyznom po 55 roku życia.

Szczególnie narażone są osoby:
– przyjmujące leki takie jak: glikokortykosteroidy (stosowane np. w RZS POCHP lub Astmie), leki przeciwdrgawkowe oraz chemioterapeutyki stosowane w chorobach nowotworowych;
– cierpiący na choroby zwiększające ryzyko osteoporozy: RZS, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, Cukrzyca typu 1, POCHP przedłużony okres unieruchomienia;
– wystąpiło złamanie biodra u rodziców lub osteoporoza u rodziców;
– przebyte złamania po 40 roku życia.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

10/06/2024 aktualności

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.