Palić czy nie palić – dbaj o zdrowie
Badania dowodzą, że zaprzestanie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne. Jeśli to nastąpi przed 40 rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%. Całkowite rzucenie palenia nawet w wieku 50 czy 60 lat może wydłużyć życie odpowiednio o 6 i 3 lata.
Palenie tytoniu to jeden z najbardziej szkodliwych nawyków ludzkości. Odpowiada on za niemal jedną czwartą przedwczesnych zgonów z powodu nowotworów oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.
Bardzo często u palaczy stwierdza się niedobór witamin, szczególnie witaminy C, E, beta-karotenu, kwasu foliowego, a także magnezu, wapnia, selenu i cynku, stąd też niezbędne jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety podczas walki z nałogiem.
Papierosy odpowiadają w ponad 90% za nowotworów płuc i krtani.
Zwiększa u palaczy ponad dwudziestokrotnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Paląc papierosy znacząco zwiększamy również ryzyko zachorowania na raka gardła, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz na białaczkę.
Skala palenia tytoniu doprowadziła do epidemii chorób odtytoniowych i pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa polskiego. Papierosy przyczyniają się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawał serca, zakrzepicę żył oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc, miażdżycy zarostowej tętnic obwodowych – będącą główną przyczyną amputacji nóg.
Wg. amerykańskich statystyk na szkodliwy wpływ dymu tytoniowego narażonych jest ok. 43% dzieci i 37% niepalących dorosłych. Bierne palenie w Polsce zbiera żniwo 4 – 7 tysięcy zgonów rocznie.
E-papieros to urządzenie elektroniczne, które podgrzewa specjalną ciecz i wytwarza aerozol lub mieszankę małych cząstek. Jest tak zaprojektowane, by naśladować wygląd papierosów i styl palenia. Urządzenia te mają:
– wbudowaną baterię, bez możliwości jej naładowania
– wbudowany zbiornik z płynem (ang. e-liquid) z nikotyną lub bez nikotyny, którego nie można uzupełnić lub wymienić.
Po podgrzaniu płynu do temperatury 200 – 300°C dochodzi do odparowania składników roztworu inhalacyjnego. Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.
W płynach stosowanych do e-papierosów znajdują się m.in. glikol propylenowy i gliceryna. Zaliczamy je do grupy alkoholi. Wykorzystuje się je do produkcji leków i kosmetyków. W związku z tym, że wszystkie substancje zawarte w płynie do e-papierosa są podgrzewane przez grzałkę.
Według badań wyższa temperatura sprawia, że gliceryna i glikol propylenowy stają się toksyczne. Płyny stosowane w e-papierosach mogą mieć w swoim składzie również nikotynę, która silnie uzależnia.
Naukowcy udowodnili, że im więcej substancji zawierają płyny do e-papierosów, tym są bardziej szkodliwe. Najbardziej niebezpieczne są dwa związki: wanilina i aldehyd cynamonowy.
Badania American Heart Association (AHA) wskazują, że palenie e-papierosów zwiększa występowanie ataków serca nawet o 60%, a także udarów i zawałów serca o 71% w porównaniu do osób niepalących.
Do skutków ubocznych palenia e-papierosów zaliczamy:
– zwężenie dróg oddechowych (w takim samym stopniu jak po zapaleniu zwykłego papierosa),
– wzrost ciśnienia krwi,
– przyspieszenie bicia serca,
– zmniejszenie elastyczności naczyń krwionośnych.
Szkodliwość jakichkolwiek narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych jest bezsporna. Narkotyki uzależniają i nieuchronnie prowadzą do śmierci. W przypadku zażywania dopalaczy ryzyko śmiertelnego przedawkowania rośnie.
Każdy palacz, zwłaszcza między 40 a 65 rokiem życia, powinien sprawdzić stan zdrowia, w tym m. in. swoich płuc.
Źródło:
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia