Blog

Pij wodę, to zdrowie dla organizmu

Twoje ciało składa się w około 70 proc. z wody. Przez cały dzień ją tracisz od 2,5 do 3 l wody. Przede wszystkim w wyniku działania układu pokarmowego, nerek, płuc. W trakcie oddychania, poprzez oddawanie moczu, poprzez skórę w postaci potu. Przy temperaturze do 21 st. C możesz przetrwać bez wody do 10 dni, pod warunkiem, że nie będziesz się ruszać i schowasz w cieniu. Przy 32 st. C – przetrwasz tydzień, a przy 50 st. C – tylko 2 dni.

Odwodnienie jest szkodliwe. Zmniejsza się wydolność fizyczna, następuje pogorszenie termoregulacji i apetytu. Jeśli tracisz wodę w ilości 2 proc. masy ciała, pojawia się silne pragnienie i ubytek kilogramów.
Przy utracie wody od 2 – 4 proc. masy ciała pojawiają się kolejne objawy, m.in. suchość w ustach, ból i zawroty głowy, osłabienie, niedociśnienie, omdlenia, niewielkie ilości moczu o ciemnym zabarwieniu, suchy język, trudności w mówieniu, zapadnięta twarz, utrata sił oraz zaparcia.
Przy odwodnieniu na poziomie 5 – 8 proc. masy ciała pojawiają się zaburzenia koncentracji, bóle głowy, drażliwość, pojawia się nadmierna senność, wzrost temperatury ciała, przyspieszenie oddechu, uczucie mrowienia, drętwienie. Im większe odwodnienie, tym większe ryzyko dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.
Przy odwodnieniu 10 – 15 proc. – drgawki, zaburzenia świadomości, utrata przytomności, obrzęk języka.
Utrata wody powyżej 15 proc. masy ciała to stan krytyczny, który prowadzi do śmierci.

Kiedy dbasz o właściwą ilość wody, zyskują na tym Twoja cera, układ krwionośny, mózg, układ pokarmowy.
Dziennie trzeba wypić wody:
– mężczyźni – 2,5 litra wody, czyli 10 pełnych szklanek
– kobiety – 2 litry wody, czyli 8 pełnych szklanek
– dziewczęta 10 do 18 lat – 1,9 – 2,3 litra wody
– chłopcy 10 do 18 lat – 2,1 – 2,5 do 3,3 litra wody
– dzieci 1 do 3 lat – 1,25 litra wody, czyli 5 pełnych szklanek
– dzieci 4 do 6 lat – 1,6 litra wody
– dzieci 7 do 9 lat – 1,75 litra wody

Indywidualne zapotrzebowanie zależy nie tylko od płci, ale także wieku, wagi, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. W czasie intensywnego wysiłku i upałów należy pić nawet do 4–5 litrów na dobę.
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, ilość wypijanych przez młodego człowieka płynów powinna być szacowana z uwzględnieniem wagi dziecka. W przypadku noworodków i maluszków do 6. miesiąca życia mówi się o 100-190 ml na 1 kg masy ciała. Do osiągnięcia przez dziecko 10 kg wagi, na każdy kilogram jego ciała winno przypadać około 100 ml wypijanych płynów. Dzieci powyżej 10 kg powinny przyjmować dodatkowe 50 ml płynów na każdy kolejny kilogram masy ciała, natomiast następna dwudziestka wiąże się ze zwiększaniem podaży płynów o 20 ml na kilogram masy ciała.

Najlepiej wybierać naturalne wody mineralne, ponieważ mają one stabilny skład i są dla wszystkich bezpieczne. Wody źródlane nie różnią się składem od wód wykorzystywanych do zaopatrzenia zbiorowego, nie są zatem lepsze niż woda z kranu.
Wody niskozmineralizowane o zawartości soli mineralnych poniżej 500 mg na litr są zalecane dla wszystkich.
Wody wysokozmineralizowane –czyli mają powyżej 1500 mg soli mineralnych na litr, ze względu na zbyt dużą zawartość sodu (Na) nie powinny być spożywane przez osoby mające nadciśnienie, a także przez niemowlęta i małe dzieci.

Poza wodą źródłem płynów mogą być także:
– napary zielonej lub czarnej herbaty lub owocowej czy ziołowej (rumianek, mięta itp.)
– naturalne soki owocowe i warzywne
– napoje mleczne
– zupa
– owoce i warzywa, które zawierają wodę.
Unikaj słodzonych napojów i napojów alkoholowych. Alkohol prowadzi do szybkiego odwodnienia.

Źródło:
Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia

27/07/2024 aktualności

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.