Świnka – nie lekceważ
Świnka to choroba zakaźna, która może mieć poważne powikłania. Szczepienie przeciw śwince dla dzieci jest obowiązkowe (bezpłatne). Nie lekceważ. Przyjdź na umówioną wizytę do lekarza we wszystkich placówkach Grupy Gajda – Med.
Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych jest chorobą wirusową, którą można zarazić się od chorego człowieka. Od 2004 roku w Polsce szczepienie dzieci przeciw tej chorobie jest obowiązkowe, dostępne w ramach kalendarza szczepień. Powszechne szczepienia realizowane w ramach kalendarza szczepień u dzieci zapobiegają epidemiom tej choroby.
Szczepionkę przeciwko śwince podaje się w postaci skojarzonej ze szczepionką chroniącą przed odrą i różyczką (MMR). Pierwszą dawkę podaje się w 13 – 15 miesiącu życia, a drugą uzupełniającą – w 6 roku życia. Szczepionka MMR jest szczepionką bezpieczną i skuteczną. Po jej podaniu mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj.: ból w miejscu podania, zaczerwienienie lub obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby.
Objawy występują zwykle po 17 – 18 dniach od zakażenia. Należą do nich:
gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, zmęczenie, obrzęk i bolesność jednej lub obydwu ślinianek przyusznych i podżuchwowych, brak apetytu, trudności w połykaniu, uczucie suchości w jamie ustnej.
Choć świnka jest często traktowana jako łagodna choroba dziecięca, to może powodować powikłania, zwłaszcza u dorosłych. Zakażenie świnką w ciąży może być szczególnie niebezpieczne dla płodu.
Powikłania świnki to:
– zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
– zapalenie mózgu
– zapalenie jądra lub jajnika (u nastolatków i dorosłych)
– bezpłodność u mężczyzn
– zapalenie trzustki
– zapalenie stawów
– zapalenie mięśnia sercowego
– zapalenie nerwu słuchowego
– zapalenie mięśnia sercowego
– trwała głuchota.