Szczepienie przeciw HPV
Od 1 września w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) możesz bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dziecko, które skończyło 9 lat, a jest jeszcze przed 14. urodzinami. Szczepienie jest najskuteczniejsze przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi najczęściej drogą kontaktów seksualnych. Szczepienie w wieku nastoletnim pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia. W dorosłym życiu uchroni je przed nowotworem.
Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%.
Skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Personel medyczny Grupy Gajda – Med jest do Państwa dyspozycji. Zapisując dziecko na to szczepienie, możesz wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie dają porównywalne korzyści. Szczepienia są dwudawkowe.
Wirusy brodawczaka ludzkiego (ang.: human papillomavirus – HPV) należą do szerszej rodziny tzw. wirusów brodawczaka (dotychczas sklasyfikowano ponad 200) występujących także u innych gatunków. Z punktu widzenia zagrożenia chorobotwórczego dla człowieka największą rolę odgrywają tzw. anogenitalne genotypy HPV. Zakażenia są przenoszone przez osoby obojga płci. Zaliczane są do najczęściej występujących u człowieka infekcji przenoszonych drogą kontaktów płciowych.
Do schorzeń łagodnych wywoływanych przez HPV (najczęściej genotypy 6 i 11) należą:
– brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste
– nawracająca brodawczakowość krtani.
Kłykciny kończyste występują dość często, szczególnie u osób z niedoborami odporności, stosujących leki immunosupresyjne i sterydowe. Nie stanowią zagrożenia onkologicznego, ale są dość uciążliwe dla chorujących, trudne w leczeniu i często nawracają.
Nawracająca brodawczakowatość krtani jest rzadką chorobą występującą głównie u młodych osób. Chociaż nie stanowi ona zagrożenia onkologicznego, to jest bardzo trudna w leczeniu. Bardzo często nawraca w krótkim czasie i w wyjątkowych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia z powodu obturacji (zatkania) dróg oddechowych.
Źródło: