Blog

Użądlenia – jak się zachować?

Pojedyncze użądlenie owada nie powinno być niebezpieczne, ale wrażliwość poszczególnych osób na jad owadów jest zróżnicowana. Najgroźniejsze są użądlenia w okolice szyi, podniebienia, języka, wewnętrznej powierzchni policzków. Powodują obrzęk błon śluzowych, krtani i zablokowanie dróg oddechowych.
Jeżeli użądlenie nastąpiło w jamie ustnej lub gardłowej, co zdarza się niezwykle rzadko, trzeba przewieźć poszkodowanego do szpitala.
Pierwsza pomoc w przypadku użądlenia:
– przetrzyj miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym;
– jeśli użądliła pszczoła czy osa, jak najszybciej usuń żądło – ostrożnie usuń żądło najlepiej więc użyć pęsety lub podważ je końcem szpilki, nie należy robić tego palcami;
– zdejmij biżuterię z okolic użądlenia;
– zabierz osobę użądloną ze słońca;
– osoba użądlona powinna położyć się i nie chodzić;
– nie pozostawiaj osoby użądlonej samej;
– podać środek przeciwbólowy i uspokajający;
– podać leki przeciwzapalne (np. aspirynę) lub preparaty odczulające (np. wapno musujące, leki antyhistaminowe);
– miejsce użądlenia obłożyć zimnym kompresem z kwaśnej wody;
– miejsce użądlenia posmarować kremem antyseptycznym;
– miejsce użądlenia przetrzeć octem, plastrem cebuli, rabarbaru lub korzeniem pietruszki;
– użądloną kończynę unieść do góry, żeby zmniejszyć obrzęk.
Przy reakcji alergicznej rozróżnia się 4 stopnie nasilenia reakcji alergicznych. Nie wszystkie objawy muszą występować zawsze:
stopień 1 – swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki (pokrzywka) obejmujące całe ciało
stopień 2 – objawy stopnia 1 plus dolegliwości jelitowe (wymioty, biegunka)
stopień 3 – objawy stopnia 1 i 2 plus trudności z oddychaniem i uczucie duszenia się

stopień 4 – objawy stopnia 1, 2 i 3 plus kołatanie serca, krótkotrwała utrata przytomności, wstrząs anafilaktyczny (któremu towarzyszą zawroty głowy, nadmierne pocenie się i zimne dreszcze).

Jeśli pojawi się podwyższona temperatura ciała lub reakcji 1. stopnia, skontaktuj się z lekarzem domowym. Może on zdecydować, by przez jakiś czas obserwować rozwój objawów. Zalecana jest obserwacja w szpitalu, ponieważ objawy mogą się po pewnym czasie nasilić. Jeśli wystąpią wymioty, a bezwzględnie gdy zaobserwujesz objawy charakterystyczne dla stopni 3. i 4., konieczne jest natychmiastowe przewiezienie poszkodowanego do szpitala.
Osa, szerszeń oraz trzmiel mogą żądlić wielokrotnie, dlatego trzeba liczyć się z kolejnymi atakami. Są bardzo niebezpieczne. W razie ataku pszczół lub os zasłonić głowę. Zabicie np. jednej osy powoduję atak wszystkich os  z gniazda, ponieważ w chwili zabicia rozrywa się woreczek jadowy, który uwalnia substancje chemiczną, której woń prowokuje owady do ataku. Pszczoła może użądlić tylko raz, żądło jest wyposażone w zaczepy, które zatrzymują je w skórze.
W chwili użądlenia wstrzyknięty jad powoduje: ból; zaczerwienienie; obrzęk.
W przypadku osób uczulonych może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Niepokojące objawy: bladość skóry; spadek ciśnienia krwi; zawroty głowy; nudności oraz wymioty; obrzęk języka lub twarzy; przyśpieszone czynności serca; wysypka na części lub na całym ciele; uczucie ściskania klatki piersiowej; duszność; omdlenie. Jeśli osa lub pszczoła użądliła kogoś w pobliżu, trzeba oddalić się co najmniej na 50 metrów, gdyż mogą nadlecieć inne owady. 
Ukłucia trąbką komara nie są niebezpieczne dla zdrowia. Zwykle powodują jedynie podrażnienie i swędzenie, chociaż coraz częściej pojawiają się silniejsze reakcje alergiczne. Ludzi atakują komarzyce, które potrzebują krwi i zawartych w niej składników do złożenia jaj. Niektóre gatunki komarów przenoszą niebezpieczne choroby, jednak nie występują one w Polsce.
Dla ludzi groźne są samice meszek. Ich ukąszenia mogą powodować silne obrzęki, zaczerwienienia i wysoką gorączkę. Meszki wydzielają silnie toksyczną ślinę. Ich aparat gębowy jest przystosowany do rozcinania skóry i zakotwiczania się w niej przy pomocy haczykowatych włosków na szczękach.
Trzeba pamiętać, że żądlące owady lubią zapach potu, wybierają kolory ciemne i jaskrawe – aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach. Najlepiej unikać: silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów. Przed atakami ze strony komarów możesz się chronić, stosując różne środki odstraszające dostępne w sklepach.
W stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego świadczenia opieki zdrowotnej udzielane są niezwłocznie w Izbach Przyjęć  i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych (SOR-ach). W sytuacji zagrażającej życiu pomoc w niezbędnym zakresie może być udzielona także przez podmiot, który nie ma umowy z NFZ.
WEZWIJ POGOTOWIE! zadzwoń pod numer alarmowy 999 lub 112.
Udaj się do swojego lekarza rodzinnego do poradni POZ od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
Udaj się do placówki realizującej świadczenia opieki nocnej i świątecznej od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i święta w godzinach od 8.00 dnia danego do 8.00 dnia następnego
Źródło:
04/08/2023 aktualności

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.