Zadbaj o swoje nerki
W organizmie człowieka krąży około 4 – 6 litrów krwi. Krew dopływa do nerek tętnicą nerkową i powraca do krwiobiegu za pośrednictwem żyły nerkowej. Każdej doby, dzięki milionom nefronów, które składają się z filtrów zwanych kłębuszkami nerkowymi, oczyszczanych jest około 1500 litrów krwi i wydalane około 1,5 litra moczu. Proces filtracji i resorpcji zachodzi około 300 razy dziennie w nerkach. Nerki kontrolują właściwy poziom substancji mineralnych, regulują ciśnienie tętnicze, odgrywają także bardzo ważną rolę przy produkcji czerwonych krwinek i witamin.
O nerki trzeba dbać codziennie przez całe życie. W profilaktyce chorób nerek najważniejszy jest zdrowy styl życia i odpowiednie nawodnienie.
1. Pij codziennie ok 1,5 – 2 litry (latem nawet 3 litry) czystej, niskozmineralizowanej wody.
2. Nawodnienie umożliwia nerkom produkcję moczu.
3. Bądź aktywny przez co najmniej 30 minut dziennie.
4. Kontroluj ilość snu. Idealny sen powinien trwać ok. 8 godzin.
5. Zapobiegaj i lecz choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość.
6. Nie pal. Papierosy powodują uszkodzenie nerek i są jedną z głównych przyczyn raka nerki.
7. Rozsądnie sięgaj po leki. Stosowanie w nadmiarze np. leków przeciwzapalnych sprzyja rozwojowi przewlekłej niewydolności nerek.
8. Regularnie opróżniaj pęcherz. Powstrzymywanie się od oddawania moczu sprzyja infekcjom i uszkodzeniom nerek.
9. Unikaj cukru. Jego nadmiar w diecie powoduje otyłość i prowadzi do cukrzycy, która jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju przewlekłej niewydolności nerek.
10. Zdrowo jedz. Cukier to niejedyny wróg nerek trafiający na talarze. Ich pracę utrudnia także duża ilość soli w spożywanych potrawach.
11. Regularnie ćwicz. Ruch to klucz do dobrej formy fizycznej i psychicznej, chroniący przed rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia mają również zbawienny wpływ na nerki.
12. Regularnie wykonuj badania profilaktyczne. Prosta i bezbolesna diagnostyka moczu i krwi pozwala na wykrycie schorzeń nefrologicznych na ich wczesnym etapie, kiedy zmiany są jeszcze odwracalne. Badania dobrze wykonywać co najmniej raz do roku.
Wybieraj świeże lub mrożone owoce i warzywa, pieczywo pełnoziarniste oraz niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne.
Zrezygnuj z potraw smażonych na rzecz duszonych i pieczonych bez użycia tłuszczu zwierzęcego.
Ogranicz cukier. Jego nadmiar w diecie powoduje otyłość i prowadzi do cukrzycy, która jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju przewlekłej niewydolności nerek.
Sól zastąp ziołami. Duża ilość soli w posiłkach utrudnia pracę nerek.
Choroby nerek, które zaburzają ich prawidłowe funkcjonowanie i wydolność, przez lata mogą nie dawać niepokojących objawów.
Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero wówczas, gdy miąższ tych narządów jest już uszkodzony w 50 – 60 proc.
Choroby nerek trzeba szukać, bo nerki chorują podstępnie. Praktycznie nie bolą, choroba nie daje specyficznych objawów. Dlatego tak ważne jest, by był realizowany przez lekarzy aktywny program wychwytywania osób z niewydolnością nerek.
Źródło: